Uzun zamandır anlatmak istediğim, Türk usulü bulduğum bir kolaylığı açıklamak istiyorum. Çünkü SWISHmax bize ya flash ın tamamını yada kısıtlı bir bölümü (bir effect boyu) izleme imkanı veriyor..Ancak çoğumuz istiyoruz ki bizim belirlediğimiz bir bölümü bize göstersin izletsin. İstediğimiz yerden başlasın istediğimiz yerde bitsin. Bu bazen flashın 1/4 ü bazen yarısı bazende 50 framelik bir bölümü olabilsin. Ben bunun için ne yapıyorum..

Swishmax te sahneye, şekli rengi büyüklüğü hiç önemli olmayan bir shape çiziyorum. Bu shape in adınıda karışmasın diye SAHTE koyuyorum ve sahnenin dışında herhangi bir yere sürüklüyorum.

Daha sonra bu shape e Timeline de bir move effecti veriyorum hiç bir özelliği olmayan boş bir effect. Şimdi çalıştığım flash ın neresini izlemek istiyorsam bu move effect ini o frame ye götürüp izlemek istediğim kadar boyunu uzatıp kısaltıyorum ve Üst banttaki tuşlar arasındaki Fx (Play Effect) butonuna basıp istediğim yeri izliyorum.. SAHTE benim en iyi yardımcım onsuz flash yapamam..:11:

Flash ım bitince sunuma vermeden önce bu shape i flash ımın içinden siliyorum..
Mutlaka herkes bir yöntem bulmuştur ama ben yeni arkadaşlarıma kolaylık olsun diye açıklama gereği duydum..:1:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1112
favori
like
share
HaNıM aGa Tarih: 13.01.2010 22:54
teşekkürler..
atesilter Tarih: 29.07.2009 02:46
[atex]Sevgili dostlarım

Bu konu üzerinde durmak bana göre vakit harcamaktır.
Çünkü bahse konu izlemeyi yapmak için programda bulunan:

Play Movie [COLOR="PaleGreen"](Ctrl+Enter)
Play Timeline [COLOR="PaleGreen"](Ctrl+Alt+Enter)
Play Effect kolaylıkları zaten bu iş içindir.


Hepinizin bildiği gibi
"Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır."
İsteyen arkadaşlarım üzerlerine dökmemek şartıyla
yoğurtlarını istedikleri gibi yiyebilir.

[/atex]
XMaSteR Tarih: 29.07.2009 00:56
**kalpsizkral...

doorcap abi bende bunu yapıyorum ama sahneden cıkardıqım qörüntüyü etkilemicek ;daha önceki snlerde kullandıqım objeye izlemek isteidim kadar kısmına move efekti verip bakıyorum hemen hemen aynı yöntemi kullanıyoruz teşekkürler

diye msj yazmısım bende...
herkesin kullandıqı yöntem aynı olmayabilir...üstelik burda yapılan flashların tamamı yorularak emek verilerek yapılıyorken bırak bi shape cizip ekran dısına cıkararak efekt vermek devede kulak kalsın ...

bu konu sayesinde coqu bilmeyen arkadas öqrenmisken bu konuya tesekkür edip saygı duymak qerek
doorcap Tarih: 29.07.2009 00:14
[COLOR="PaleTurquoise"]Arkadaşım konu açılalı 1 ay olmuş grup yanlış yapmaktan kırılmış siz nerdeydiniz... Arasıra gelip bizi böyle boş şeylerle uğraşmaktan kurtarın lütfen..

Biz burda flash yapmak isteyenler için bilgi verdik.. 3 resime 4 satır yazıdan yapılmış flashtan bahsetmedik. Sizin dediğiniz gibi bizim flash ın timelinede 2 bar altı boş değil,:18: Hamdolsun her framesinde effect var..


Sizde bir move effecti verdiniz, bizde bir move effecti verdik, neden bizmki yorduda sizinki daha kolay oldu anlamadım..:20:
kalpsiz_kral Tarih: 28.07.2009 22:31
Arkadasım o kadar uğrasmanıza gerek yok tıme lıne da iki bar altına inip izlemek istediğiniz bölümün biraz yüksek değerinde move efekti verip efekti oynattığınızdada aynı sonucu elde edebilirsiniz.

Yormayalım kendimizi değilmi ama
HASRET46 Tarih: 26.07.2009 09:35
DOORCAP ne diyeyim kardeşim, helal olsun bende hocamın yaptığı gibi yapıyordum...Yani bende bu uygulamayı bilmiyordum...

Sağol kardeşim bize yeni bir yöntem öğrettiğin için...
doorcap Tarih: 03.07.2009 18:21
[COLOR="PaleTurquoise"]Sevgili Hocam... Güle güle kullanın.. :3: Size kalan borcum 999 :72:
Ben ilk iki flashımda bu konuda büyük zorluk çekmiştim. Çünki müziğin veya sözlerin en uygun anında flashınıza o vurucu hareketi vermek yani timing i yakalamak çok önemli.. Hele biraz flash yapmayı öğrenip uzun soluklu bir flash üzerine çalışma yapıyorsanız böyle bir sistem kullanmak şart oluyor.

Tabii ben bunu bulduğumda müthiş sevinmiştim çok işime yaradı ancak anlaşıldı ki gurubumuzda flash yapan arkadaşlarımızın çoğu bu sorunu kendine göre çözmüş yani bi siz birde ben bilmiyormuşuz..:72:
atesilter Tarih: 03.07.2009 15:39
[atex]Sevgili dostum
doorcap

Ben sizin bu güzel uygulamanızı
diğer arkadaşlarımın değindiğinin aksine
siz bana daha önce telefonda bahsetmeden evvel
hiç kullanmamıştım.
:5:

Onun yerine flashın neresini izlemek istiyorsam
o sahne veya sprite'ın başlangıç efekti ile bitiş efektini seçip
o arayı izliyordum.

Fakat sizin bu açıklamanız ile şimdi istediğim aralığı
çok daha rahat izleyebiliyorum.


Teşekkürler sevgili dostum.

[/atex]
dumanalti Tarih: 03.07.2009 14:09
benmde kullandığım bi uygulama teşekkürler abicim