Akvaryumun Taşınması ve Kurulması

Çerçeveli akvaryumların terk edilip silikonla cama cam yapıştırılmış akvaryumlara geçilmesi hem görünüm hem de sızdırmazlık yönünden büyük avantaj sağlamıştır. Ancak tüm yükü sadece mikron kalınlığında silikonun taşıdığı bu üretimlerin taşınmaları ve kurulmaları özen gerektirir.

Akvaryumun taşınma sırasında zarar görmesi çok kolaydır ancak bu zarar çoğu zaman olay anında fark edilmez. Akvaryumu kaldırırken taban camının altından tutulması şarttır. Yan camlardan kaldırmak silikonlara aşırı ve yanlış yönde yük binmesine yol açar. Akvaryum suyla doldurulduğunda silikonların aldığı beyaz renk işlerin yolunda gitmediğini gösterir. Ufak bir özensizlik akvaryumun ömründen seneler götürür.

Suyla dolu bir akvaryumun taşınması veya hareket ettirilmesi son derece sakıncalı bir uygulamadır. Suyu boşaltılmış ancak tabanda ıslak kum bulunan bir akvaryumun bile taşınma sırasında zarar görmesi çok yüksek ihtimaldir.

Akvaryumu yerleştireceğimiz yüzeyin düz ve pürüzsüz olması çok önemlidir. Aksi halde er geç akvaryumun taban camı çatlayacaktır. Düzgün olmayan bir yüzeyi kullanışlı hale getirmek için strafor köpüklerden faydalanılabilir. Ancak çok kalın veya çok yumuşak köpük kullanmak akvaryumun doldurulduğunda bir yana yatmasına neden olabilir. Bu durum uzun dönemde o taraftan silikon açılmaları için uygun zemin hazırlayacaktır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 509
favori
like
share