Burun estetik ameliyatlarına "Türk" imzası

Burun estetik ameliyatlarında ideal alın-burun açısını sağlamak ve daha doğal bir görünüm elde edebilmek için ameliyatlarda kullanılmak üzere bir Türk hekimi tarafından "açılı törpü" geliştirildi. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdem Tezel'in geliştirdiği cerrahi aleti, uluslararası prestijli A sınıfı tıp dergisinde yayımlanarak literatüre girdi.

Doç. Dr. Tezel, burun estetiğinin her sağlıklı bireye uygulanabileceğini belirterek, estetik ameliyatlarında hastanın beklentisi ile yapılabileceklerin örtüşmesinin çok önemli olduğunu söyledi. Hekimin, operasyon öncesinde hastanın ne istediğini iyi anlaması ve hastaya beklentisinin ne kadarının gerçek olabileceğini söylemesi gerektiğini ifade eden Tezel, burun estetik operasyonlarında doğal görünümün önemli olduğunu vurguladı.

Tezel, ameliyat sonrası burun deliklerinin içinin görünmemesi, burnun uç kısmının kemiklerden ayrı parça şeklinde durmaması gerektiğini anlatarak, daha önce kendisinin geliştirdiği ve Eylül 2007'de Amerikan Plastik Cerrahi Dergisi'nde yayımlanan "izsiz kıkırdak tespiti" yöntemiyle, hem burun ucuna istenilen yüksekliği vermeyi sağlandığını, hem de burun ucunun açısının istenilen şekilde ayarlanabildiğini dile getirdi.

Bu yöntemle, tüm işlemlerin burnun doğal anatomik yapısı bozulmadan yapılabildiğini belirten Tezel, "En önemli yanı elde edilen sonuç kalıcı oluyor ve burun düşmesi diye adlandırılan, operasyondan 6 ay-1 sene sonra burun ucunun aşağıya doğru kayıp burun sırtından ayrı bir parça gibi görünmesi engelleniyor" diye konuştu.

Tezel, burun estetik ameliyatlarında daha doğal bir görüntü elde edilebilmesi için alınla burun sırtının birleştiği yer olan "burun kökünün" simetrisinin çok iyi ayarlanması gerektiğini vurguladı.İdeal alın-burun açısını sağlayabilmek için ameliyatlarda kullanmak üzere yeni bir törpü geliştirdiğini dile getiren Tezel, "Burun Estetiğinde Doğal
Görünüm Keşfi: Açılı Törpü" makalesinin dünyanın en prestijli tıp dergilerinden Journal of Plastic&Reconstructive Aesthetic Surgery'de yayımlanarak, uluslararası literatürde kabul gördüğünü söyledi.

Tezel, alın-burun açısının, doğal ve göze hoş gelmesi için keskin ve kararlı olması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: "Burun estetiğinde burun ameliyatlı olduğu görüntüsünü veren bir kaç detay vardır. Bunlardan bir tanesi burun kökü olarak bilinen iki kaş arasında kalan bölgenin görüntüsüdür. Burunla alnın birleştiği bu bölgenin derinlik ve açısı doğal görünümü yakalamak son derece önemlidir. Alınla birleşmiş gibi görünen; alınla aynı açıda devam eden burnun ameliyatlı olduğu hemen herkes tarafından anlaşılmakta, ayrıca yüz oranlarına uymayan uzun bir görüntüye sebep olmaktadır. Diğer kısımları mükemmel yapılmış olsa bile sırf bu küçük bölge yüzünden burun estetikli olarak kendini ele vermekte, bu durum özellikle fotoğraflarda belirginleşmektedir. Bugüne dek kullanılan aletler, keskin bir açı vermekte yetersiz kalmakta, fazla oyuk ya da koç burnu gibi fazla dolgun ve açısız inen burunlar ortaya çıkabilmektedir."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 336
favori
like
share