Sayika - Archocentrus Sajica - Akvaryum Balığı


Anavatanı Costa Rica'nın tatlı suları olan bu balık, gösterişli ve bakımı kolay bir türdür. Bakımı kolay olduğu için de çok fazla tecrübe gerektirmez, yeni başlayanlar için de uygun bir çiklit türüdür.

Erkekler dişilerden daha iridir. Erkekler 12, dişiler 8 cm. civarındadırlar.

En az 100 litrelik bir akvaryumda bakılmalıdırlar. pH 6-8 arasında olmalıdır. 24-28°C sıcaklıktan hoşlanırlar.

Mavi, mor ve sarının tonlarında ve yüksekçe bir gövdeleri olan bu balıkların solungaç çevresi açık mavi renklidir. Erkek-dişi ayrımı son derece belirgindir. Daha önce de belirtildiği gibi erkekler dişilerden daha iridir. Ayrıca erkeklerin sırt yüzgeci turuncu iken dişilerinki sarı renklidir. Üreme zamanında dişilerin gözleri metalik sarı rengi alır,karın kısmı koyu bir griye dönüşür.

Her türlü kaliteli kuru yemi severek yerler. Hayvansal besinlerin yanında ara sıra bitkisel gıdalar da verilmelidir.

Akvaryum, saklanabilecekleri kayalar ve kütüklerle dekore edilmelidir. Normalde sakin balıklardır ama üreme zamanı geldiğinde hırçınlaşabilirler, kumları kazıyabilirler.

Genellikle kovukların içine yumurtlarlar. Yumurtalar 2-3 gün içinde açılır. İlk hafta yavrular besin keselerini tüketirler. Bundan sonraki dönemlerde artemia ve özel toz yemler verilebilir. Bu süre içinde erkek daha çok etrafı kollar. Dişi ise yavruların bakımını üstlenir.


Latince isim:
Archocentrus sajica
Eşanlamlılar:
Array
Habitat:
Orta Amerika: Costa Rica
Büyüklük:
Erkekler 12cm, dişiler 8cm
Su şartları:
pH 6.5 - 7.8, GH 5°-15°
En küçük akvaryum:
En az 80cm ve 100 litre
Yüzme seviyesi:
Orta - Taban
Bakım:
Yeni başlayanlayanlar için de uygun

Görünüş:
Yüksek sırtlı gösterişli balıklardır. Dişilerle erkekler arasında belirgin renk farklılıkları göze çarpar. Gövdelerinde morun, mavinin ve sarının tonları bulunur. Solungaç bölgelerinde parlak açık mavi bir alan vardır.

Cinsiyet ayrımı:
Erkekler belirgin bir şekilde daha iridirler. Erkeklerde sırt yüzgeçinde tuğla rengi hakimken dişilerde açık sarı yaygındır. Üreme zamanları metalik açık sarı gözleri parlayan dişilerin kafa ve karın bölgeleri siyaha yakın koyu gri bir renk alır.

Beslenme:
Her türlü kaliteli kuru yem. Kıyılmış taze karides ve midye etleri de verilebilir. Hayvansal besinlerin yanında bitkisel besinler de verilmelidir.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
Akvaryumculuğa yeni başlayanlar için de ideal, dayanıklı ve güzel bir çiklit türüdür. Saklanabilecekleri taşlar, kayalar ve köklerle dekore edilmiş geniş karma akvaryumlarda da beslenebilirler. Genelde bitkilere zarar vermezler, buna karşılık üreme dönemlerinde oldukça saldırganlaşabilirler ve yuva yapmak amacıyla seçtikleri bölgenin kumlarını kazabilirler. Uygun bir dekorasyonla, kovuk olarak bir hindistan cevizi kabuğu veya saksı yerleştirilerek kazı ve saldırganlık alanlarını sınırlamak mümkün olabilir.

Üreme:
Çift genellikle bir kovuğun içine yumurtlar. Yumurtalar 2-3 gün içinde açılırlar. Yumurtadan çıktıktan 5-6 gün sonra da yavrular karınlarındaki besin torbasını tüketip yüzmeye başlarlar. Bu dönemde artık yumurtadan yeni çıkmış artemia larvaları ve özel toz yemlerle beslenebilirler. Erkek çevreyi korurken yavrularla daha çok ilgilenen bu dönemde kafa ve karın bölgesi çok ilginç kadifemsi koyu gri bir renk alan dişidir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 719
favori
like
share