Ramazan Ayı Kendimizi Yetiştirme Ayı - ramazan ayı ve hikmetleri


Mübarek ramazan ayında müslümanlar arasında ayrı bir coşku ve özel bir manevi duygu oluşur ve herkes bu duyguların sayesinde yüce Allah katına daha fazla yakınlaşmaya çalışır. Bu ay kendimizi yetiştirmemiz açısından oldukça değerli bir ay sayılır ve bu yüzden bu ayda bazı özel şartları yerine getirmek gerekir.
İnsanlar kendilerini yetiştirmek ve yüce Allah katına yakınlaştırmak için Mevlana'nın tabiri ile kalbini tüm kötülüklerden ve mekruh olan her şeyden arındırması ve tüm vücudunu yüce Allah'ın rızası yolunda kullanması gerekir. İnsanlar kendilerini sabırlı olmaya alıştırmalı çünkü bu özellik insanların izzet ve şerefine vesile olan bir özelliktir. Kendini yetiştirmek isteyen bir insan tembellikten kaçınmalı ve onu Allah'ına yakınlaştıran amellere yönelmelidir.
İffet ve paklık yüce Allah katına yakınlaşma zaruretlerinden biridir. Sabırlı insan zorluklara daha kolay katlanır ve asla boyun eğmez. Akıl ve ruhun erdemliliğine doğru ilerlemek ve takva ve amel kanatları ile izzet ve azametin doruğuna ve yüce Allah katına ulaşmak gerekir. Dünyanın geçici zevklerine karşı takva silahı ile donanmak ve böylece cennete kavuşmak gerekir.
Asi nefsimizi yenmemiz ve başkalarının söylemlerinden etkilenmemek gerekir. Sevgi dostluk fedakârlık arkadaşlık hoşgörü bağışlama gibi duyguları nefret kin öfke kibir bencillik hırs ve şiddet gibi duygulardan üstün tutmak gerekir. Erdemliliğe kavuşmak için mübarek ramazan ayı en iyi fırsattır ve bu fırsatın her anını değerlendirmek ve kendimizi yetiştirmek gerekir. Bu ayda cennet kapıları insanların karşısında açılır ve insanlar ayrı bir ruhsal âlemde seyreder.
Ramazan ayı tövbe ve geri dönüş ayıdır. Bu ay özgürlük cehennemden kurtuluş ve cennete kavuşma ayıdır. Bu yüzden bu aydan en iyi faydayı görmek ve kendimizi yetiştirerek yüce Allah katına yakınlaştırmak gerekir.İmam Zeynel Abidin (as) mübarek ramazan ayı hakkında şöyle buyurur:
Ey yüce Rabbim seçkin işlerin ve özel vecibelerin arasında ramazan ayını da koydun. Bu ayı diğer aylardan üstün tuttun ve tüm zamanlar ve devranlar arasında onu seçtin ve yılın diğer vakitlerinden üstün kıldın ve bu seçimin sebebi Kuran'ı Kerim ve bu ayda gönderdiğin nur içindi ve bu ayda imanı iki kat arttırdın ve orucunu farz kıldın ve gece yarısı ibadetlerini tavsiye ettin ve bin bir geceden daha kıymetli olan kadir gecesini bu ayda azamet kazandırdın. Daha sonra bu ay vesilesi ile tüm ümmetlerin arasından seçtin ve fazileti yüzünden bizi diğer dinlerin izleyicilerinden üstün tuttun. O zaman senin emrinle orucunu tutuyor ve senin yardımınla gece ibadetini yapıyoruz.
Rabbim 1429 senesinin ramazanı şerifini bihakkın ifa edenlerden ve ramazanın razı olduğu kullardan eylesin inşallah.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 334
favori
like
share