Panorama 1453 İstanbulun Fethi
[FONT="Franklin Gothic Medium"]İstanbul''un ve Türkiye''nin ilk panoramik müzesi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 3.000 metrekarelik resim alanıyla dünyanın en büyük panoramik resmine sahip ve dünyanın ilk ''tam panoramik'' müzesi niteliğini taşıyan Panorama 1453''ü, İstanbullular''ın hizmetine sundu.

Dünyanın en büyük panoramik resmine sahip olacak müzenin 3.000 metrekarelik iç alanında, tamamen tuval üzerine basılmış İstanbul''un fetih anını canlandıran resmin baskısı, Canon''un imagePROGRAF iPF9000 Geniş Format Yazıcısında yapıldı ve baskı için Canon marka kanvas kağıt kullanıldı.

imagePROGRAF iPF9000 ile basılanlar 100 yıl eskimiyor!

Kuşatmanın en hareketli anının canlandırıldığı panoramik resim, 40 m. çapında ve dairesel bir şekilde inşa edilen müze binasının iç duvarlarına yapıştırıldı. 3 bin metrekarelik dev resim, panoramik yapısıyla ziyaretçiyi 360 derece kuşatacak.


Alanın ortasında yer alan 10 metre çapındaki dönen dairesel platform üzerinde duracak ziyaretçiler, kendilerini gerçek boyuttaki binlerce askerin arasında, fetih anının tam ortasında bulacak.


İstanbul Büyükşehir belediyesi tarafından eski Anadolu otogarının yerine kurulan müze, dışarıdan bakıldığında pek o kadar önemli bir yer gibi durmuyor. Ancak içine girildiğinde insanı şok ediyor. İstanbul'un fethinin canlandırıldığı devasa panoramik bir resim, sanki sizi fethe davet ediyor. 29 Mayıs 1453 Salı sabahında Osmanlı askerlerinin şehre girmeye başladığı ânı tasvir eden resim, bilgisayar ortamında çizilmiş ve yarım küre şeklindeki mekânın tamamına oturtulmuş. İki boyutlu resmin önündeki daire biçimindeki alana da toplar, barut fıçıları, kılıçlar, oklar, yaylar, balyozlar gibi savaş gereçleri gerçek ebadında üç boyutlu olarak yerleştirilmiş. Düzenleme o kadar ustaca yapılmış ki bu nesnelerin nerede bitip resmin nerede başladığını anlayamıyorsunuz. Duvardaki resim sadece yatay olarak devam etmiyor. Gökyüzüyle birleşiyor. Yani bütünlük hissi hiç zedelenmemiş. Güllelerin bıraktığı iz, bulutlar hepsi düşünülmüş. Mesafe duygusu kaybedilmiş, derinlik algısı tavan yaptırılmış. Sanki izlediğiniz resmin içinde kilometrelerce yürüyecekmişsiniz gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Bütün bunlara bir de gümbür gümbür top ve tekbir sesleri, kılıç şakırtıları, mehter marşları eklenince gerisini siz düşünün.. Allah, Allah deyip ileri atılasınız geliyor.

Panorama 1453'le ilgili birkaç not: Fethin canlandırıldığı panoramik resim, 2350 metrekarelik alan içinde 16 metre yüksekliğinde hazırlanmış. Yaklaşık 10 bin civarında figür kullanılmış. Türkiye'de bir ilk olan panoramik müzenin dünyada 30 benzeri var ama bizimki onları döver diyebiliriz. Çünkü diğerlerinden farklı olarak hiç kesintiye uğramadan bütün mekânı kaplıyor. Yani sadece yatay değil, aynı zamanda dikey olarak da devam ediyor. İşte bu eşi benzeri olmayan müzeden birkaç fotoğraf.. Tabii fotoğraflara ordaki atmosfer yansımıyor, yerine gidip görmek lazım bu olayı..


Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 675
favori
like
share