tarihi eserler - osamnlı tarihi eserleri

Caferağa Medresesi

Cafer Ağa Medresesi 16 oda ve avludan oluşan 1600'lü yıllardan kalma tarihi bir medrese. Yemek yemenin dışında çeşitli el sanatları kursları yer alıyor ve kursiyerlerin yaptığı el işi eserler satılıyor.

Kanuni Sultan Süleyman zamanında 16. yüzyılda yaptırılan, Mimar Sinanın eserlerinden olan Caferağa Medresesi yeni dönemde, geleneksel el sanatı meraklılarına ve müzikseverlere alternatifler sunuyor. Şehir gürültüsünden ve günlük hayatın stresinden uzak, tarihi bir ortamda, hem kendine hobi edinmek hem de boş vakitlerini değerlendirmek isteyenlere güzel bir alternatif sunan atölye çalışmalarında bir dönem üç ay sürüyor.

Ayasofya Cami'nin arkasındaki Soğukkuyu Sokak'a bağlı Soğukkuyu Çıkmazı'nda yer alan Caferağa Medresesi, sanata ve bilime düşkünlüğüyle tanınan Cafer Ağa tarafından 1557'de Mimar Sinan'a yaptırılmış. Basık kemerli bir kapıdan girilen medrese, diktörtgen planlı bir avlu ve onu çevreleyen dershanelerden oluşuyor. Yapının dış cephesinde göze çarpan en önemli özellik bacalar. Zaman içinde değişikliklere uğrayan medresenin bacaları günümüze kadar gelmeyi başarmış. Kurşunla örtülü olan baca biçimleri, dönemin diğer bacalarından farklı olmasıyla Osmanlı mimarlık tarihi açısından da büyük önem taşıyor. Cumhuriyet dönemiyle birlikte okul görevi sona eren medrese, 1989 yılında Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından restore edilerek yeniden hizmete açıldı. Türk Kültürüne Hizmet Vakfı, 1985 yılında Dışişleri Bakanlığı'nın öncülüğünde kuruldu. Adından da anlaşılacağı gibi Türk kültürünü yaşatmak amacını taşıyan vakıf, 1989 yılında Caferağa Medresesi'nde önemli bir çalışma başlattı. Medresede, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel Türk el sanatları 15 yıldır yeni nesillere öğretilerek yaşatılmaya çalışılıyor.

Mimar Sinan tarafından yapılan Caferağa Medresesi, asırlar sonra da eğitim görevini sürdürüyor. 16. asırdaki gibi bir İslam okulu olarak çocuklara değil ama geleneksel Türk el sanatlarının öğretildiği bir atölye olarak Türk kültürüne hizmet ediyor. 30 ile 40 yaş arasında iş güç sahibi öğrenciler, avluya bakan küçük dershanelerde geleneksel Türk el sanatlarını öğrenmeye çalışıyor.

İstanbul'da yaşayan veya turist olarak gelen yabancılar da bu tarihi mekanda uygulamalı olarak geleneksel Türk el sanatlarını tanıma fırsatı buluyor. Caferağa Medresesi'nin kafe olarak işletilen avlusu ise özellikle yaz aylarında bu tarihi havayı koklamak ve sanatla iç içe vakit geçirmek isteyenlerle dolup taşıyor.

Bu Faaliyetlere Kısaca değinmek gerekirse, akademisyenler başkanlığında uygulamalı olarak gerçekleştirilen atölye çalışmaları, haftada bir gün, iki buçuk saatlik dilimler halinde yapılıyor. Ders zamanları katılımcıların isteğine göre hafta sonu ve hafta içi olarak da düzenlenebiliyor. Üç ay süren çalışmaların dönem ücreti 180 milyon lira.

Caferağa medresesi faaliyetlerini, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı'na bağlı olarak: Ebru, Hat, Osmanlıca, Tezhip, Porselen Süsleme, Ahşap Dekorasyon Süsleme, Ev Dekorasyonu, Kumaş Dekorasyonu, Serbest Fırça, Resim, Minyatür, Vitray, Seramik, Takı, Kuyumculuk, Mozaik, Ney, Ud, Gitar ve Bağlama yer alıyor.

Caferağa Medresesi Ulasim Bilgileri:
CaferAğa Medresesi Adres : Caferiye Sk Soğukkuyu Çıkmazı Sultanahmet İstanbul

CaferAğa medresesi Telefon : 0 212 513 36 01

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1770
favori
like
share