Nataşa'nın Dansı - Rusya'nın Kültürel Tarihi Kitap Özeti - Nataşa'nın Dansı - Rusya'nın Kültürel Tarihi Kitap Tanıtımı
Kitap ÖzetiRusya'nın dünyadaki yeri ve amacı neydi? Ve gerçek Rusya neredeydi? Avrupa'da mı, Asya'da mı? St. Petersburg mu, Moskova mı? Bunlar, Puşkin'den Pasternak'a kadar Rus kültürünün altın çağındaki bütün ciddi yazarların, edebiyat eleştirmenlerinin, tarihçilerin, ressamların, teologların ve filozofların aklını meşgul eden 'lanetli sorulardı'.

Tolstoy'un ünlü Savaş ve Barış eserindeki bir dans sahnesinden ismini alan bu kitapta ele alınan bütün bu konular, tarihle bir araya gelerek ulusal bilincin izlenimleri olarak toplandı. Fikir ve davranışlar tarihini, Rus tarihinin kültürel ve sanatsal dönüşümlerini, Rusya ve Avrupa arasındaki karmaşık etkileşimi akademik olmayan bir dille okuyucusuna aktaran Nataşa'nın Dansı, Rus kültür tarihçisini, yüzeydeki sanatsal görünümün altını irdelemeye davet ediyor.

'Muhteşem... Figes formunun doruklarında.' GUARDIAN

'Modern Rus tarihinin büyük hikâyecisinden bir yetenek gösterisi... Figes serf haremlerini, hanedanları, politbüroları, hovardaları, köylüleri, sefihleri, film yapımcılarını, yazarları, bestekârları, şairleri, çarları ve zorbaları harekete geçiriyor... Fevkalade, gösterişli ve ustaca.'
FINANCIAL TIMESKünyesi

Orlando Figes

· İnkılap Kitabevi
· Basım Tarihi : 07 - 2009
· ISBN : 978-975-10-2833-4
· Sayfa Sayısı : 784
· Çevirmen : Figen Dereli
· Etiket Fiyatı : 32.00 TL

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1289
favori
like
share