antibiyotik kullanımı

Biyologlar Birliği, gereksiz antibiyotik kullanımı nedeniyle dirençli bakterilerin ürediğini, yoğun bakım ünitelerindeki ölümlerin nedenlerinden birinin bu olduğunu açıkladı; "Antibiyotikler bakterilere etki eder,virüs gibi farklı mikroplara etkisizdir" diye uyardı.

Biyologlar Birliği Derneği hem doktorlar tarafından verilen reçetelerle hem de eş dost tavsiyesiyle yaygınlaşan gereksiz ve kontrolsüz antibiyotik kullanımının zarar verdiğini duyurdu.

Dernek yaygın antibiyotik kullanımı nedeniyle üreyen antibiyotiğe dirençli bakterilerin, özellikle hastanelerde sağlığı tehdit ettiğini vurguladı. Biyologlar Birliği'ne göre, reçetelere antibiyotik yazılması denetlenmeli.

"Avrupa ülkeleri ve ABD’de, kontrolsüz antibiyotik kullanımını önlemek için ciddi tedbirler alınmıştır.Bu ülkelerde doktorlar her boğazı ağrıyana geniş spektrumlu bir antibiyotik yazıp göndermemekte, antibiyotikler son çare kullanılmaktadır. Hastalar da eş,dost tavsiyesiyle antibiyotik alamamaktadır."

Dernek kontrolsüz antibiyotik kullanımının nasıl gerçekleştiğini şöyle açıklıyor:

Gerekmediği halde antibiyotik kullanımı:

Antibiyotikler bakterilere etki eder,virüs gibi farklı mikroplara etkisizdir.

Uygun olmayan antibiyotik:

Tedavide o bakteri için uygun antibiyotiğin kullanılmaması.

Yanlış doz ve süre:

Seçilen doğru antibiyotiğin, uygulanması gereken doz ve sürede kullanılmaması.

Geniş etkili antibiyotik:

Bakteri için etkili dar spektrumlu antibiyotik yerine "Hemen tedavi etkisini göstersin” kaygısıyla daha geniş spektrumlu ve daha pahalı olan antibiyotiğin kullanılması.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 327
favori
like
share
AYIŞIĞI Tarih: 03.07.2009 09:12
ne demek istediğini anlamadım
sylar
ilaç içmek yada kendi kendinin
doktoru olmak değil


Biyologlar Birliği Derneği hem doktorlar tarafından verilen reçetelerle hem de eş dost tavsiyesiyle yaygınlaşan gereksiz ve kontrolsüz antibiyotik kullanımının zarar verdiğini duyurdu.

gereksiz kullanımın zararları anlatılıyor
Sylar Tarih: 03.07.2009 08:59
Bu zihniyeti çözemiyorum bir türlü.
Bu kadar ilaç almaya meraklıysak gidelim doktora alalım bir torba dolusu ilaç. İç doya doya.
Yok illa kendi kendinin doktoru olacaksın...