Tiyatro Oyunevi: Beklerken Oyunu - Tiyatro Oyunevi: Beklerken Tiyatrosu
Tiyatro Oyunevi
Beklerken
Oyun Süresi Tek perde / 1 saat 10 dk

Yazan: Birgül Oğuz
Yöneten: Mahir Günşiray
Sahne Tasarım: Claude Leon Dekor :
Oyuncular : Ayça Damgacı, Bedir Bedir, Zekeriya Karakaş
Müzik Yönetmeni: Olcayto Art (Saz - Ud)
Keman - Akordeon: Özge Metin

Tiyatro Oyunevi’nin yeni projesi “Beklerken”, kuzey denizi ve Karadeniz ülkelerinin liman kentlerinde, açık ya da kapalı farklı mekânlara göre sahne düzeni her defasında yenilenerek oynanmak üzere geliştirilen, müzik, dans, performansa dayalı bir gösterimdir.

Bu oyun, yazar Birgül Oğuz’un de katıldığı Tiyatro Oyunevi oyuncularının provalar boyunca yarattığı oyunlar doğrultusunda yazılmıştır.

Yönetmenliğini Mahir Günşiray’ın, sahne tasarımını Claude Leon’un yaptığı bu oyunda, Ayça Damgacı, Bedir Bedir, Zekeriya Karakaş; kemanı ve akordeonu ile Özge Metin ve müzik yönetmenliğinin yanı sıra, sazı, udu ile Olcayto Art yer almaktadır.

Oyunda, bir grup insan bilmedikleri bir yerde bulur kendini. Her birinin ardında bıraktığı bir yer ve varmayı istediği başka bir yer vardır. Bulundukları yerse bir yerden bir yere geçiş yaparken zorunlu olarak beklemek durumunda oldukları geçici bir mekândır. Nerede olduklarını tam anlamıyla bilmedikleri gibi ne kadar bekleyeceklerini de bilmezler. Ama beklemekten başka yapacak bir şeyleri yoktur. Sahne bir tür araftır. Neyin beklendiğinden çok bekleyişin anatomisidir. Doğudan gelen bu insanlar için, beklemeye karşı yapılabilecek en iyi şey şarkı söylemek, dans etmek ve hikâyeler anlatmaktır.

Deniz aşırı yollardan gelen “sınır tanımayan göçebeler” uygar bir kıtanın ortasında bulurlar kendilerini. Yersiz-yurtsuz bu doğu insanları mutlu ve özgür olacakları topraklara ve uygarlıklara kavuşmak, orada kabul görmek isterler. Hiç bir yere ait olmayan ve hep “öteki” olduklarının ayrıcalığını yaşayan grup, şarkı söylemek, dans etmek, rolden role girebilecek yetenekte olduklarını temsil ederek beğenilmek isterler.

Tiyatro Oyunevi: Beklerken
tarih : 15.07.2009 21:15:00

[COLOR="magenta"]mekan : Enka Açıkhava Tiyatrosu
bilet fiyatları23,50 TL

Biletler biletixde.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 539
favori
like
share