Güneş Kremini Ovalamadan Sürmeyin - Güneş Kremini Ovalamadan Sürmenin Zaraları

İngiltere merkezli "The Restoration of Appearance and Function Trust" adlı derneğin yaptırdığı bir araştırmanın sonucu: Güneş kremini ovala¤¤¤¤¤ vücuda yaymak etkisini azaltıyor...

Araştırmada kansere yol açan güneş ışınları ve bu ışınlara maruz bırakılan dokular incelendi. Buna göre güneş kremini ovala¤¤¤¤¤ sürmenin yarardan çok zarar getirdiği kremin koruma özelliğini azalttığı ortaya çıktı.

Araştırma grubunun başkanı Dr. Rachel Haywood "Bir çok kişi kremi vücuda yedirmeyi tercih ediyor. Bunun daha hoş göründüğü görüşündeler. Ancak bu şekilde kremin koruma özelliğini en az indiriyorsunuz" diye konuştu.

Araştırma ekibi estetik ameliyatlardan artan derileri laboratuvar ortamında suni güneş ışığına maruz bırakmış. Bunun ardından serbest radikaller diye anılan dokulara hasar veren partiküllerin seviyesi ölçülmüş. Erken yaşlanma ve kansere neden olan UVA'dan doğrudan etkileri gözlenmiş.

İşte güneş kremi vücuda yedirildiğinde genellikle kırışıklarda ya da ter bezlerinde birikiyor ve sıfır koruma sağlıyor. Üstelik güneş kremi UVA'dan olmasa da cildin kızarmasına neden olan UVB'den koruma sağlıyor bu durum cildinin yanmadığını gören insanları güneş altında daha fazla zaman geçirmeye itiyor.

Uzmanlar güneş kreminin yeterli olmayabileceğini güneşin en kızgın olduğu 11:00 ve 15:00 saatleri arasında mümkün olduğu ölçüde doğrudan güneşe maruz kalınmaması konusunda uyarıyor. İngiltere'de her yıl cilt kanserinden iki binden fazla insan hayatını kaybediyor

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 394
favori
like
share