Özellikle konusuyla oldukça dikkat çekeceğe benziyor.


İlk olarak E3'te gün yüzüne çıkıp birçok kişiyi videosuyla hayrete düşüren Ghost Master özellikle konusuyla oldukça dikkat çekeceğe benziyor. Oyunun yayımcısı, Sheep gibi basit oyunlara imza atmış olan ve Türkiye'de de distrübitörlüğü bulunan Empire Interactive(yani oyunun Türkiye'ye gelme ihtimali oldukça fazla). Oyunda daha önce pek kullanılmamış olan bir tema konu edinmiş. Kısaca bir hayalet çetesini yöneteceğiz ve bu çetemizle seçilmiş evlere girip insanları korkutup evlerinden kaçırmaya çalışacak veya kalplerine indireceğiz!!
Aslında oyun türünün ilk örneği değil. Mega Drive'da tam dört sene şu an adını hatırlayamadığım bir oyunu oynamıştım; daha çok aksiyonvari, inanılmaz zevkli bir oyundu. Ayrıca şu sıralar çıkması beklenen Hauntings adlı oyunda da amaç aynı olacakmış! Neyse biz dönelim Ghost Master'a. Oyunda tam 20 adet level bulunacak ve insanları korkutmakla görevlendirilmiş 50'ye yakın psikopat hayaleti kullanma imkanımız olacak(birbirinden farklı olarak ise 15 tane). Ayrıca bu hayaletlerin kendilerine özel güçleri (insanları korkutmaya yarayan güçleri) 150 civarında olacak ve bunların genelini büyü gibi güçler oluşturacak. Yani "bu" ,"höö","hüeee" gibi yöntemler pek işe yaramayacak. Evdeki elektrikli sandalye(??), vazo, gitar, televizyon gibi eşyaları da bir korkutma aracı olarak kullanabileceğiz ve tabii ki duvarlardan da geçebileceğiz. Ve çok ilginçtir en büyük belalımız polisler olacak(şeytan kovucular falan da olur herhalde)
Aaaaaaaaa o yeşil şey de ne!
İnsanlar ise size karşı cinsiyetleri ve kişiliklerine göre farklı davranışlar sergileyecekler. Mesela 80'lik büyük anneler tak diye kalpten giderken, soğukkanlı gençler sizle baş etmeye çalışacaklar ve etrafta boş boş dolaşmayacaklar. Öğrenciler ders çalışırken(bizim gibi :)) anneler ev işleriyle uğraşacaklar. Grafikler ise şu ana dek gördüğümüz kadarıyla oldukça çok renkliler ama bu konuda çok iddialı olmadıkları kesin. Karakterler oldukça tatlı, dış modellemelerde ilgi çekici gözükse de şimdilik çok iyi olduğunu söyleyemeyiz, kesin kararımız oyunu oynadığımız zaman verilecektir(peh). Müziklerin ise mükemmele yakın olduğu söyleniyor. Korkutucu oldukları kadar tatlıymışlar da.
Ghost Master'ın kesinle tek bir strateji veya tek bir aksiyon oyunu olmadığını söylüyor yapımcılar. Çünkü söylediklerine göre bu unsurlardan her ikisi de oyunda çok dengelenmiş bir şekilde bulunacakmış. Yapımcılar ne derse desin, sanki oyun aksiyona daha yakın olacakmış gibi geliyor bana.
Korkularınla yüzleş ama fazla abartma!
PC ve PS2 platformları için çıkacak olan oyun öncelikle Mart 2003'de PC, birkaç ay sonra da PS2 için piyasada olacak ve belkide Türkiye'deki raflarda(vay hayatımda ilk defa bu lafı kullandım) da yerini alacak ve kalan boşluklarada serpiştirilip rafları dolu gibi gösterebilecek.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 320
favori
like
share