Pistler yeniden ısınmaya başladı, motorları çalıştırmaya hazır olun!
Piyasaya çıkış tarihi: 2004
E3 2003 fuarının en çok merak edilen ve ilgi gören oyunlarından biri olan Gran Turismo 4 ilk görüntüleriyle bile fuardaki GT hayranlarını heyecanlandırdı. Gerçi GT3 bile çok üst düzey bir oyun olduğundan dördüncü oyunda çok köklü değişiklikler olacağından söz etmek biraz yanlış olabilir; fakat yine de GT4�ün bayrağı biraz daha ileriye taşıyacağı kuşkusuz.
Start your engine
İlk haberlere göre Gran Turismo 4'te aynı ikinci oyunda olduğu gibi 500'ün üzerinde araba olacak, bunun yanında oyun içerisinde arabaların tarihine inilmesi planlanıyor, bu sebeple de arabaları tarihi ve klasik olarak bazı sınıflara ayırmışlar. Böylece oyunun içeriğindeki araçlarda çeşitlilik sağlanmış olacak.
Yeni araç ve pistlerin dışında oyunun fizik motoru ilk kez farklı olarak geliştirilmiş. Geliştirilmiş bu motor sayesinde oyundaki bir pistte aldığınız zaman ile o pistte gerçek arabalarla yapılan testler arasında yaklaşık bir saniyelik fark oluşuyormuş. Bu da demek oluyorki oyunun gerçekçiliği daha da üst seviyeye çıkarılmış.
Diğer elden geçirilen bir nokta ise oyunun yapay zekası, böylece rakipleriniz her turda aynı hatayı yapmayacak ve hatta size varlıklarını hissettirecekler. Gerçi GT3�te de oyunun bu şekilde olacağı belirtilmişti fakat oyun piyasaya çıktıktan sonra bu sistemin çok iyi işlemediği ve araçların genelde hep belli bir çizgiyi takip ettiği gözlenmişi; yine de büyük ihtimalle GT4�te bu sorun ortadan kaldırılacak.
Grafikler güncellenmiş, fakat geliştiriciler kendileri Gran Turismo 3'ün PlayStation 2'nin limitlerini sonuna kadar kullandığını söylemişlerdi. Yine de onlar bir kez daha oyuna yeni bir görünüm vermeye çalıştıklarını söylüyorlar. Gerçekten de screenshotlar göz önüne alındığında oyun biraz daha iyi görünüyor, yalnız fark pek belirgin değil. Objeler daha net ve ortalama olarak oyunda Gran Turismo 3'e göre daha fazla ışık efekti kullanılmış.
Daha öne piyasaya sürülmüş olan bir GT sürüş takımı (direksiyon, gaz-fren takımı) bulunsada GT4 için yeni bir takım hazırlanmakta, bu yeni takım sayesinde Dual Shock 2�nin tüm özelliklerini çok daha aktif ve hissedilebilir şekilde kullanmak mümkün olacak. Böylece oyunda tam manasıyla gerçek bir araba sürüş hissi uyandırılması planlanıyor.
Gran Turismo Online?
Bu konu hakkında çok fazla detay verilmiş olmasa da oyun online olarak altı kişiye kadar oynanabilecek. Gerçi bu yeni online sistemin içeriğinin ne kadar geniş olacağını şimdiden söylmek zor ama yeni araç ve pistler gibi oyun içi çeşitli ekstralara da sahip olunabilecektir mutlaka.(?)
2004�te piyasaya çıkacak olan oyun belki online oynanış dışında seriye çok fazla bir yenilik getirmeyecek ama eğer bu online sistem aktif bir biçimde çalışırsa başka yeniliğe de gerek kalmayacak açıkçası.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 406
favori
like
share