Piyasaya çıkış tarihi: 2004

Oyun dünyasının en büyük yapımlarından olan Half-Life sanırım her FPS oyuncusu tarafından bilinir. Ek görev ve bir sürü moddan sonra sonunda Valve Half-Life 2'yi açıkladı ve aynı anda oyun hakkındaki bir çok bilgiyi de gün ışığına çıkardı. Başta oyunun Xbox versiyonunun iptal edildiği söylentileri vardı ama bunun gerçek olmadığı bir süre önce ortaya çıktı. Yani Half-Life 2 PC�nin yanı sıra Xbox içinde hazırlanmakta.

Gordon Freeman ile yeniden

Half-Life 2'de yine ilk oyundaki kahramanımız Gordon Freeman'ı yönetiyoruz. Hatırlarsanız Gordon ilk oyunda NESA'dan kaçmaya çalışan bir bilim adamıydı; fakat bu defa sanki bir paralı asker görünümünde, sanki diyorum çünkü Valve senaryoyu tam olarak açıklamadı.

Half-Life 2'deki değişiklikler arasında göze en çok çarpanı tabi ki grafikler, ilk oyunda kafalarını bile tam olarak göremediğimiz(biraz abartmışsın sanki¿-CanG) bilim adamlarının bu defa sakallarını tek tek sayabiliyoruz. Yeni oyunda Valve kendi geliştirdiği 'Source' adındaki oyun motorunu kullanıyor, bu motor sayesinde de oyundaki hemen her şey gerçek dünyadakine benzer şekilde hareket ediyor(muş?-Tabi tabi inandık, Red Faction�da da gördüğümüz her şeyi yakıp yıkabilecektik-Bkz: Geo-Mod Technology-CanG). Yani tepede duran bir kayayı tutan ipleri vurduğumuzda, kaya yuvarlanıp aşağıdaki komandoları ezebilecek. (Olay bundan ibaretse diyeceğim bir şey yok tabi, araya da girmiyorum bir daha, buyrun şuradan devam edelim-CanG)

Half-Life 2'nin Xbox versiyonunun PC'deki gibi sağlam bir grafik yapısına sahip olacağı konusunda da hiç şüpheniz olmasın. Asla yüksek çözünürlük için bir PC mönitörüne ihtiyacınız olmayacak.

İkinci bir atış şansınız olmayabilir!

Xbox�çıların oyunun muhteşem olacağı konusunda hiç şüphesinin olmadığına eminim; fakat bir çoğunun kafasında şu soru doğmuştur; standart Joy Pad ile bu oyunu rahat oynayabilecek miyiz? FPS oyunlarının her zaman klavye-mouse kombinasyonu ile daha rahat oynandığı bir gerçek ama usta konsolcuların kontrollerde zorluk çekeceğini sanmıyorum; yine de oyunun yapay zekasının çok iyi olmasından dolayı ikinci bir atış şansınız olmayabilir.

Konsolda FPS oynamayı PC'de oynamaya her zaman tercih etmiş birisi olarak(Senden başka böyle biri yok zaten!-CanG) Half-Life 2'nin Xbox'a çıkacak olması beni ve sanırım bir çok Xbox'çıyı çok sevindirdi. Konsollar arasında sadece Xbox için geliştirileceği açıklanan Half-Life 2, Microsoft�un öteki konsollara karşı büyük kozu olacak kuşkusuz(Bu saatten sonra koz-moz hikaye, konsol savaşları bitti, kazanan da belli: PS2 Win!)

Eminim oyun piyasaya çıktığında büyük beğeni toplayacak; ama yine de ben ilk oyunun başarısının yakalanabileceğini; yani HL2�nin ilk oyun kadar ses getireceğini pek tahmin etmiyorum, bazıları için hayal kırıklığı olur ya da olmaz onu bilemem, ama Half-Life 2�nin FPS oyuncuları tarafından büyük heyecan ve umutlarla beklendiği kesin.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 444
favori
like
share