Kutad Alptürkan - Kutad Alptürkan Kimdir - Kutad Alptürkan Biyografisi

1974 Ankara doğumlu besteci, söz yazarı, şarkıcı ve gitarist. TED Ankara Koleji İlk Orta ve Lise kısımlarını (1991) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü’nü bitirmiştir. (Lisans 1996, Yüksek Lisans 1999)

Müzikal geçmişi

Üniversite yıllarında Ahmet Kanneci’den klasik gitar dersleri almıştır. Bu süreçte Murat Arkan’ dan caz armonisi ve gitar teknikleri hakkında dersler almıştır. Aynı dönemde, Murat Arkan, Canan Aykent ve Cenk Güray[[1]] ile birlikte caz ve Anadolu müziği üzerine yaptığı çalışmalar, müzikal tavır ve estetik anlayışı üzerinde belirleyici olmuştur.

Türkiye Polifonik Korolar Derneği[2] kapsamında İnci Ayağ yönetiminde çok sesli koro çalışmalarına ve aynı dönemde Veysel Aydın yönetiminde ODTÜ THBT Türk Halk Müziği Korosu[3] çalışmalarına katılmıştır. Her iki koro ile de konserler vermiştir.

Kurucularından biri olduğu, 1995 yılında “ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu” çatısı altında çalışmalarına başlayan “ODTÜ-THBT Deneysel Müzik Grubu” ile, caz ve Anadolu Müziği arasındaki felsefi bağlantıları araştırıp, bu bağlantıları topluluğun müziğine değişik kompozisyon ve düzenleme denemeleri ile yansıtmaya çalışmıştır. Toplulukla 1.ODTÜ Caz Günleri(1996)[4], 7. Akbank Caz Festivali (1997)[5], 15. Ankara Müzik Festivali (1998), 8. Akbank Caz Festivali (1998) ile 1. ve 2. Üniversitelerarası Halkbilimi Haftaları’nda (1999) konserler vermiştir.

1996 yılında yine kurucularından biri olduğu "Yağmur Öncesi Müzik Topluluğu"[6] ile Anadolu ezgileri ile caz ve rock tınısını beraber kullanıp özgün bir tarz yakalama peşinde çalışmalar yapmıştır. Topluluk, biri karma olmak üzere üç albüm çalışması ve Türkiye’nin pek çok şehrinde çok sayıda konser, radyo ve televizyon programları gerçekleştirmiştir. 2000’li yıllar ile birlikte kendi besteleri üzerinde çalışmaya başlamıştır. Bu kapsamda ilk konser 2003 yılında Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Bu dönemde Vedat Sakman[7] ile tanışmış ve birlikte çalışmalar yapma olanağı bulmuştur.

Şarkılarında ağırlıklı olarak sosyal ve psikolojik konulara eğilmekte, müzikal form arayışı içinde caz, latin, ve Anadolu müziği etkileri hissedilmektedir.

İstanbul’da Jazz Cafe, Kuzgun, Gitar Cafe[8] ve Che-Sakman’da[9] Murat Arkan, Cenk Güray, Tolga Ünaldı[10] ve Orkun Üstündağ ile birlikte değişik zamanlarda konserler vermiştir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 617
favori
like
share