Mısır'da şimdiye kadar çıkarılan 'en güzel' mumya bulundu. Çok iyi korunmuş mumya için arkeologlar, '100 yıldır böylesi çıkmadı' dedi.

Mısır'da 'mükemmel korunmuş' bir mumya gün ışığına çıkarıldı. Bilim dünyasında yankı uyandıran kazıyı gerçekleştiren Japon kazı ekibi, mumyanın Mısır'da şimdiye kadar çıkarılmış en 'güzel' mumya olabileceğini söylüyor.

Tahta mezara oturtulmuş

Kuzey Mısır'ın Dahshur bölgesinde, Saccara'da piramitlerin bulunduğu bir alanda ortaya çıkarılan mumyanın 2 bin 300 yıllık olduğu sanılıyor. Bu dönem firavun Tutankamon'dan da önce, 380 ve MS 343 tarihleri arasında ülkeyi yöneden 30'uncu hanedanlık dönemine rastlıyor. Mavi ve kırmızı renklerde bir maske giydirilmiş olan mumya, tahta bir mezara oturtulmuş şekilde bulundu.

Yönetici olabilir

Japon Waseda Üniversitesi uzmanları, sarıya boyalı ve üzerinde açık mavi hiyeroglifler bulunan mumyanın önemli bir yönetici olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor. Mezarın üzerindeki renkli süslemelerin firavun mezarlarındakilere benzediği belirtildi. 100 yıldır böyle bir mumya çıkarmadıklarını söyleyen arkeologlar, mumyanın soyunu öğrenmek için tarama sonuçlarını bekleyecek.

Bir de 'sahte' kapı

İki hafta önce ortaya çıkarılan mumyanın bulunduğu alanda çok sayıda seramik muskalar ve bir 'sahte kapı' bulundu. Taş üstüne oyularak kapı görüntüsü verilen kapılar eski Mısır inancına göre iki dünyayı birbirine bağlıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 686
favori
like
share