İran: Gizli Devrimler Ülkesi Kitap Özeti - İran: Gizli Devrimler Ülkesi Kitap Tanıtımı


Yazar: Ray Takeyh
Yayınevi: Karakutu Yayınları
Sayfa sayısı: 280
ISBN: 9789944714945
Basım tarihi: Temmuz 2009
Kategori: Siyaset / Güncel

Kitap Özeti

Çeyrek yüzyıldan beri birçok ülke ABD''nin baskısına dayanamadı ve İran’ı anlayamadı. Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinejad’da ülkesinin nükleer çalışmalara hız vereceğini ve İran''ı anlamanın bedelinin ağır olacağını söyleyerek karşılıklı güvensizlik ilişkisini gün yüzüne çıkardı. Gizli Devrimler Ülkesi İran''da, Ray Takeyh İran içindeki iç politika çekişmelerinin ülkeyi dünya sahnesindeki rolünü nasıl değiştireceğini tartışmaya açıyor.

"İslam Cumhuriyeti''nin yükselişinden beri İran''ı gerçekten çok fazla anlamadık. Bugünlerden söylenenler ve yazılanlar sadece duygu, ideoloji ya da arzu edilen düşüncelere dayanıyor. Ama Ray Takeyh ülkeyi -dilini ve kültürünü- iyi tanıyor ve net bir şekilde fikirlerini izah ediyor. Sonuç olarak bu kitap gerçekler, mantık ve analiz içeriyor. Modern İran''ı anlamak için en iyi rehber bu kitap."
Fareed Zakaria - Newsweek

"Çağdaş İran''a dair müthiş bir kitap. İran''ı çok rahat anlamak için ipuçları sunuyor." Zbigniew Brzezinski - Tercih: Küresel Hâkimiyet mi, Küresel Liderlik mi? kitabının yazarı.

"Ray Takeyh, Orta Doğu uzmanları içinde son dönemin en iyilerinden. Yazdıklarının mutlaka okunması gerekiyor. Gizli Devrimler Ülkesi İran sorulara net cevaplar veriyor ve Tahran''ın sır perdesini aralıyor. İslam Cumhuriyeti''yle yüzleşmemizi sağlıyor." Kenneth Pollack - İran Bulmacası: İran ve Amerika Arasındaki Çatışma kitabının yazarı.

"Ray Takeyh, İran hakkında özel bilgiler yazıyor. Kitap çok düşündürücü ve tam zamanında yazılmış. Bu kritik konjonktürde mutlaka okunması gerekiyor."
Robin Wright - Son Büyük Devrim kitabının yazarı.

"Ray Takeyh İran''ın iç politikasını ve dış dünya ile olan ilişkileri hakkında harika bir kitap yazmış. Politikacılar ve İran''la olan nükleer krizi anlamak isteyenler için başucu niteliğinde."
Prof. Ervand Abrahamian - New York Üniversitesi.

İran uzmanı olan Ray Takeyh bu ülkeyi Amerika''nın beklentileriyle yüzleştiriyor. Takeyh, İran''daki oyuncuları ve uluslar arası satrancın nasıl oynandığını gösteriyor. İran''ın dünyaya bakış açılarını, politik çekişmeleri, Basra Körfezi ve Müslüman dünyasındaki önemini izah ediyor. Ayrıca İsrail, Irak ve ABD''yle ilişkilerini masaya yatırıyor. Gizli Devrimler Ülkesi İran mutlaka okunması gereken çok önemli bir çalışma.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 404
favori
like
share
wolverine Tarih: 03.07.2009 21:31
iran patlamaya hazır atom bombası gibi bakmayın dışarda görüldüğü gibi basit bir olay neler oluyor.
devrimin gelmesi güzel bence.ne öyle katı kuralar.katı kuralarla islamiyete zarar verir bence.