Kars Mağaraları - Kars Tarihi Mağaraları

Kurbanağa Mağarası

Kars ili Kağızman ilçesi, Camuşlu Köyü’nde bulunan Kurbanağa Mağarası 3.135 m. yüksekliğindeki Aladağ’da bulunmaktadır. Bu mağara deniz seviyesinden 2000 m. yükseklikte olup, burada Paleolitik çağlardan kalma kaya resimleri ile karşılaşılmıştır. Kurbanağa mağarasında ayrıca, tunç çağına ait çanak-çömlek ve kement file gibi avlanma araçlarını gösteren duvar resimleri bulunmaktadır. Yazılıkaya, Bazalt yapılı bir kayanın dik ve düzgün yüzünde, biri büyük, diğeri küçük iki panodan oluşmaktadır.

Mağara 11.30 m. derinliğinde, 8.50 m. genişliğindedir. Mağara girişi ise 4.50 m. çapındadır.


Ağkeran Mağarası

Kars Kağızman ilçesinin kuzeybatısındaki Çukurayva (Purut) ile Camuşlu Köyü arasında bulunan Ağkeran Mağarası, Hıristiyanlığın ilk yıllarında gizli ibadet eden Hıristiyanlar tarafından kullanılmıştır. Bu nedenle de mağaranın tavanında haç motifleri ve Grekçe yazılar bulunmaktadır. Mağara içerisine sonraki yıllarda bir takım hücreler yapılmıştır. Mağara 6-7 m. eninde, 5-6 m. uzunluğundadır.


Duvanoğlu Mağarası

Kars Kağızman ilçesi, paslı Köyü’nün kuzeydoğusunda bulunan mağara, kapalı mağara grubundandır. Girişinde taştan yapılmış 1.50 m. yüksekliğinde ve 1.00 m. genişliğinde ve 30 cm kalınlığında menteşeli bir kapısı bulunmaktadır. Mağaranın kenarları taşlarla örülerek kapatılmıştır. Genişliği 3-4 m., uzunluğu 15 m., yüksekliği de 3 m.dir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1170
favori
like
share