Kars Kaya Kabartmaları - Tarihi Kaya Kabartmaları

Camuşlu Kaya Resimleri

Kars, Kağızman ilçesi Camuşlu Köyü’nde, 2000 m. yükseklikteki Kurbanağa Mağarası’nda Prof.Dr.İ.Kılıç Kökten MÖ.12.000’e tarihlenen bazı kaya resimlerini ortaya çıkarmıştır.

Paleolitik döneme tarihlenen bu dönemde yaşayan insanlar çevrelerinde gördüklerini Kurbanağa Mağarası ile Yazılıkaya Mağaralarının duvarlarına çizmişlerdir. Bu resimler arasında at, öküz, keçi, eşek ve insan resimleri bulunmaktadır. Kaya resimleri biri büyük diğeri de küçük olmak üzere şerit halinde kaya üzerinde yer almaktadır.


Çallı Kaya Resimleri

Kars Kağızman ilçesinin Çallı (Har) Köyü’nün batısındaki Kaş Dağları üzerinde kayalara çizilmiş bazı resimler araştırmacı Sait Küçük tarafından bulunmuştur. Araştırmacı bu konuyu İstanbul ve Atatürk Üniversitelerine duyurmuş ve buraya gelen arkeologlar bu resimleri yaklaşık 10.000 yıllarına tarihlendirmiştir.

Bu resimler, Paleolitik Çağ insanının çevresinde gördüklerini kayalara çizdikleri resimlerdir. Bunların başında geyik, keçi, koyun, tilki, köpek başta olmak üzere bir çok çeşit hayvan resmi çizilmiştir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 580
favori
like
share