Sakarya Abalı Köyü - Abalı Köyü - Abalı Köyü Hakkında
Tarihi

Köyün 1453'ten bugüne kadar uzanan bir tarihi vardır. Köyün eskiden adı Yabalı dır. Bu isim eskiden burada halk yabalarla savaştığı için verildiği rivayet edilir ve köyün adının zamanla abalı olarak değiştiği söylenir.

Kültür
Genel olarak köy halkının büyük bölümü manav olduğundan, manav (yerli-yerleşik Türklerde)gelenek ve görenekleri hakimdir.Yaşayış açısından, mütevazı bir anlayışa sahip Manavların (yerli-yerleşik Türklerde) gündelik hayatlarında kullandıkları kılık kıyafetleri abartıdan uzaktır.Düğünlerde eskiden davul klarnet çalarmış. şimdilerde ise ork çalıyor. düğünler erkek evinin hazırladığı meydanda olur. Tüm köylüler gelir civar köylerdende gelenler olur. Köyün genç erkek ve kızları müzikler eşliğinde oynarlar. Fakat başka köyün gençleri davet edilmediği sürece katılmazlar. Kız ve erkekler buralarda karşıdan karşıya tanışırlar. Belkide evlenmeye doğru ilk adımlar böyle düğünlerde atılır. Köyde Eskiden Bayramlarda öğleden sonraları kızlar topçular denilen meydande toplanır ve erkeklerde buralara gelir karşıdan onları izler ve beraber el oyunları 3-5 oynarlardı. Bu meydana salıncak kurulur ve kızlar salıncaklarda sallanırdı. Şimdilerde ise bu adetler maalesef kakmış durumda. Ayrıca bu topçular meydanında eskiden eskiden dibeklerle buğday dövülürdü. Köy erkekleri boş vakitlerini genellikle köyün ortasında bulunan köy odasında geçirirler. Köy Yemeklerinden en ünlü yemeği Keşkek'tir. Keşkek genellikle düğünlerde yapılır ve düğün yemeği olarakta bilinir. Köy halkında genellikle evlerinin yanında çamurdan yapılma fırınlar bulunur. Halk ekmeğini bu fırınlarda yapar. Köy halkı kandil geceleri akşam namazında gözleme ve lokma getirir. Akşam namazının ardında köy cami bahçesinde gruplar halinde bunları yerler.

Coğrafya

Sakarya merkezine 12 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1470
1997 3740

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2004 Arif Yılmaz
1999 Mustafa Şen
1994 Arif Yılmaz
1989 Arif Yılmaz
1984

Altyapı bilgileri

Köyde 2 adet ilköğretim okulu ve 2 adet de öğretmen lojmanı vardır. Bu iki ilköğretim okulunun biri köyün merkezinde diğeri ise Abalı prefabrik yerleşkesindedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4430
favori
like
share
Nehir Tarih: 03.07.2009 23:15
Aşağıdereköy Köyü - Sakarya Köyleri
Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. köy son 2yıl içinde teknoloji yönünden gelişmiş 1 tane internet cafe --4 kahvehane bulunmaktadır bunun yanında bilardo,tavla gibi oyunlarda vardır..koyun sitesi =

Coğrafya
Sakarya merkezine 25 km uzaklıktadır.


İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1019
1997 1429


Ekonomi Köyün ekonomisi özellikle tarıma bağlıdır hayvancılık hemen hemen kalkmıştır. Köylü ençok kiraz,ayva,erik.kara lahana ve marulla geçim sağlar...


Muhtarlık Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2009 İlhan Karadeniz

Seçim Yılı Muhtar
2004 İlhan Karadeniz
1999 İsmail SEZER
1994 İlhan Karadeniz
1989
1984