Kars İçme Ve Kaplıcalar - Kars İçme Ve Kaplıcalar Tarihi

Akyaka Kaplıcaları

Kars ili Akyaka ilçesinin 1 km. doğusunda bulunan Akyaka Kaplıcaları, açık hava havuzu şeklindedir. Bu nedenle de yaz aylarında kullanılmaktadır. Kaplıca suyunun romatizma, sinir ve deri hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

Susuz Kaplıcaları

Kars Susuz ilçe merkezinin 2 km. yakınında bulunan bu kaplıca, dere içerisinde ve üzeri açık bir kaplıcadır. Bu kaplıcanın suyu sıcaktır. Kaplıca suyunun romatizma, sinir ve deri hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.


Kağızman İçmesi ve Kötek Kaplıcası

Kars-Kağızman yolu üzerinde, il merkezine 65 km. uzaklıkta morpet boğazında bulunan içme suyunun, hazımsızlığa çok iyi geldiği söylenmektedir. Ayrıca Kötek Kapalı Kaplıcaları da cilt hastalıkları ile romatizmal hastalıkların tedavisinde etkili olup, suyu oldukça sıcaktır.


Dölbentli Köyü Kaplıcası

Kars Selim ilçesinin Dölbentli Köyü’nde bulunan bu kaplıca ile ilgili bir söylence bulunmaktadır. Buna göre; bu kaplıca suyu içerisinde yaşayan balıkların sırtlarındaki yara izlerinden, bunların daha önce şehit olmuş kişiler oldukları söylenmektedir. Ayrıca bu balıklar ürememekte, sayıları da artmamaktadır. Bu balıklar başka sularda yaşayamadıkları gibi avlanmaları da halk arasında günah sayılmaktadır.

Kaplıca suyunun başta romatizma olmak üzere çeşitli hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 455
favori
like
share