romatizmanın kalbe zararları - romatizmanın kalbe yaptıgı etkiler

Romatizma kalpte büyük bozukluklar yapabildiği gibi bazı hallerde de hiç bir bozukluk yapmadan geçtiği olur. Bozan da sadece hastalık sırasında kalp bozuklukları görülür. Hastalığın geçmesi ile birlikte bu bozukluklar da ortadan kaybolur.

Romatizma kalp kapakçıklarında yetmezlik, darlık yapabildiği gibi kalp kasını ve kalbin dışını örten zarı da hasta edebilir. Kalp kasının hastalanmasında göğüste ağrı ortaya çıkar. Buna karşılık kalbin dışını örten zarın hastalanmasında kalp üzerinde herhangi bir ağrı hissedilmez.

Kapakçıkların hastalanması ise hem dolaşımda hem de kalbin çalışmasında bozukluklar yapar. Bunun sonucu olarak ta kalp yetmezliği ortaya çıkar. Hastaların aşırı hareketleri kolayca nefes darlığı doğurduğu gibi parmak uçlarında ve dudaklarda, oksijen yetersizliğinden morarmalar da ortaya çıkar. Hastanın aşırı kuvvet harcaması sonucu kalp çok kolay durabilir.

Kalp kaslarının hastalanması halinde hastalığın derecesine göre kalp yetmezliğine varan bozukluklar ortaya çıkabilir.

Romatizma mikrobu vücuda girdikten sonra kalp üzerinde yerleştiği için, genel belirtiler yani eklemlerdeki şişlikler görülene kadar kalpte bozukluklar meydana gelmişse bunun önlenmesi artık imkânsızlaşmıştı. Eklemlerde meydana gelen bozukluklar geçicidir ama kalpteki bozukluklar çoğu zaman kalıcı olur.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 496
favori
like
share
refik Tarih: 04.07.2009 01:36
Değerli paylaşımların için teşekkürler