İkinci Dünya Savaşı sonrasında “insan” “yaşam” ve “dünya” arasında güvenilir olmayı gerektirir; yeni ortaya çıkan dünya görüşleri; sanat anlayışımızda köklü değişikliklere yol açar. Hikaye roman ve tiyatro eserlerinde “yurt” ve “köy” sorunlarına yönelim başladı.


1940 yılında Orhan Veli Kanık Melik Cevdet Anday Oktay Rıfat Horozcu “Garip” adlı bir şiir kitabı yayınlayarak yeni bir hareketi başlattılar. Buna “I. YENİ ŞİİR HAREKETİ” adı verildi. Amaçları şiirde iç ahengi yakalamtır. Dış ahenk ögesi olan ölçü ve uyağa önem vermezler. Söz sanatların şiir için zararlı bulmuşlar ve şiirin kaynağının bilinçaltı olması gerektiğini savunmuşlardır. “Şiir halka seslenmelidir” anlayışıyla günlük hayatta olan her şeyi şiire konu olarak almışlardır.


Daha sonraları ortaya çıkan ve “İKİNCİ YENİLER” adı verilen şairler ise “şiir için sanat ” anlayışına dayanan sürrealizmden daha aşırı bir soyutlama anlayışını sürdürmüşlerdir. Bu sanatçılardan bazıları şunlardır: İlhan Berk Turgut Uyar Edip Cansever Cemal Süreya Ece Ayhan.

1940’tan Sonraki Türk Edebiyatında Roman ve Hikayede Sosyal (toplumsal)Gerçekçiler:


Bu akım ; bir meseleyi bir derdi ortaya koyarak topluma faydalı olmak istiyordu. İlk ürünleri Anadolu köy romancılığıdır. Konuları: işçi-ırgat hayatısınıf çatışmaları grev-lokavt gibi durumlar toprak-su kavgaları…


Önemli Temsilcileri:

Kemal Tahir: Konularını cezaevi yaşantılarından Kurtuluş Savaşı’ndan eşkıya menkıbelerinden aldı. Gerçek bir Anadolu romanı oluşturdu.


Eserleri: Roman:Yorgun SavaşçıDevlet Ana …


Orhan Kemal: Hayatına girmiş yüzlerce kişinin kader ve direnişlerini yazdı. Sürükleyiciliktabiilik gerçeklik eserlerinin özelliğidir.

Eserleri: Roman: Murtaza Hanımın Çiftliği…Tiyatro:72.Koğuş…


Yaşar Kemal: Genellikle Çukurova insanının hayat savaşlarını şiirli bir dille yazdı. aaali romanı savunur. Folklor unsurları ve güçlü doğa tasvirleri görülür.


Eserleri: Roman:İnce Memet Yer Demir Gök Bakır Teneke…


Fakir Baykurt: İçinde doğup yetiştiği köylülerin hayatını yazmıştır.


Eserleri: Roman: Yılanların Öcü Tırpan Kara Ahmet Destanı…Hikaye: Can Parası.


Bağımsız Yazarlar:

Halikarnas Balıkçısı(Cevdet Şakir Kabaağaçlı): Konularını daima Ege ve Akdeniz kıyılarından çıkardı.; balıkçıları sünger avcilarını…işledi.


Eserleri: Hikaye: Merhaba Akdeniz…Roman eniz Gurbetçileri..


Haldun Taner: Gücünü gözlem mizah ve yergiden alan hikayeleriyle tanındı. Epik tiyatro türünde eserler verdi.


Eserleri: Hikaye: Şişhane’ye Yağmur yağıyordu On İkiye Bir Var…Tiyatro:Keşanlı Ali Destanı Sersem Kocanın Kurnaz Kocası…


Tarık Buğra: Tek adamın dengesiz bazen alaycı bazen acılı tedirginliğini ele alır.


Eserleri: Roman:Küçük Ağa İbişin Rüyası…


Diğer Bağımsız Yazarlar: Samet Ağaoğlu Oktay Akbal Selim İleri Cengiz Dağcı Füruzan Orhan Pamuk.


Tiyatro: Vedat Nedim Tör (kör) Turgut Özakman (duvarların ötesi Sarı Pınar) Güngör Dilmen (Midas’ın Kulakları ) Sermet Çağan (Ayak Bacak Fabrikası) Cevat Fehmi Başkut (Paydos Buzlar Çözülmeden Harputta Bir Amerikalı)


Deneme ve eleştiri:

Nurullah Ataç: Deneme eleştiri yazdı. Çeviriler yaptı. Türkçe’nin özleşmesi için yılmadan savaştı. Yeni bir dil ve anlatım biçimi yarattı.


Eserleri: Günlerin Getirdiği Okuruma Mektuplar…


Suut Kemal Yetkin: Edebiyatın çeşitli konularında özlü ve açık bir anlatımla yazdı.


Eserleri: Denemeler Edebiyat Konuşmaları…

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 839
favori
like
share