Perikard hastalıkları - Perikard nedir - Perikard tedavisi - kalp - Kalp Sağlığı - perikardKalbin etrafını saran perikard zarının iltihaplanmasına tıp dilinde perikardit adı verilir. İltihaplanma, romatizma, akciğer veremi, üremi ile birlikte nefrit, enfarktüs, zatürree ve göğüs delici yaralarla olabilir. Yani perikardit vücudun herhangi bir yerindeki hastalıklarından sonra ortaya çıkar.
Perikardit, kuru, sulu ve cerahatli şekillerde görülebilir. Sulu şekilde görülen perikardit kalp üzerinde ağrılara sebep olur. Bu halin başlıca belirtileri ateş, öksürük, yutma güçlüğü ve nefes darlığıdır.

Tedavisi

Perikardit tedavisi, perikarditi meydana getiren sebebe göre yapılır. Antibiyotikler bu tedavide kullanılan en yararlı ilaçlardandır.
Perikarditin sulu şeklinde kalp üzerindeki basınç artar ve ciddi aksaklıklara yol açarsa perikard içindeki sıvı boşaltılır.
Cerahatli hallerde de perikardit içindeki sıvının boşaltılması gerekir. Eğer cerahat çok koyu ve şırıngaya gelmeyecek kıvamda ise ameliyatla alınması yoluna gidilir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 471
favori
like
share