düşük tansiyon - hipertansiyon - hipotansiyon - normal tansiyon - tansiyon hastaları - tansiyon yükselmesi - yüksek tansiyon


Tansiyon, doğrudan doğruya bir damar hastalığı değildir. Çeşitli organların, özellikle kalbin, iç salgı bezlerinin, sinir sisteminin, kan kitlesinin ve böbreklerin etkisi ile tansiyon yükselmeleri görülür. Tansiyon yükselmesinin en büyük sebebi böbreklerdir. Böbreklerin normal görevlerini yapamamaları yüzünden, böbreklerden geçen kan azalırsa tansiyon yükselmesi, böbreklerden geçen kanın çoğalması sonucu da tansiyon düşmesi görülür. Böbreklerde tansiyonun yükselmesine ya da alçalmasına sebep olan bazı maddeler ortaya çıkan bozukluk sebebiyle kana geçer ve böylece de hipertansiyon ya da hipotansiyon durumu meydana gelir.

Normal tansiyon

Tam sağlıklı bir insanın atardamarlarındaki gerilim derecesine normal tansiyon denir. Normal tansiyon denir. Normal tansiyon, yaşa, vücudun durumuna, beden ve kafa çalışma derecesine ve günün her saatine göre değişiklik gösterir. Normal tansiyon dinlenme sırasında en düşük derecededir.

Düşük tansiyon

Kan damarlarının çapını düzenleyen sinirlerin görevlerini tam olarak yerine getirememesinden düşük tansiyon ortaya çıkar.
Düşük tansiyon genellikle sinir bozukluklarında, yorgunluklarda, üzüntülü durumlarda olur. Ciddi kalp hastalıklarında da tansiyonun düşüklüğü önemli bir belirti olmaktadır. Düşük tansiyon böbreküstü muhafazası hastalıklarında da görülür.
Tansiyonu düşük olanlarda enerji azlığı, baş dönmesi, göz kararması, çekingenlik belirtiler olur.

Yüksek tansiyon

Yüksek tansiyon da bir ya da birkaç hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar.
Özellikle böbrekten kan geçmesini engelleyen, idrarı önleyen hastalıklarda görülür. İlerlemiş böbrek hastalığı, damar sertliği tansiyonu yükselten sebepler arasındadır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2273
favori
like
share
myigitsoy Tarih: 05.07.2009 06:31
Teşekkürler Faydalı Konu İçin
Nerqish Tarih: 05.07.2009 00:33
[COLOR="SlateGray"]Paylasimlarin icin sagol canim
birtat Tarih: 04.07.2009 22:22
damarlardan kalbe iyi basınç yapmasını engelleyen kolesterole,
ve sinir hastalıklarını iyi tedavi ettirmeli,tansiyondan kurtarmak istiyorsak