demanslı ile konuşmak - demanslı ve iletişim - yaşlılarla iletişim - yaşlılarla konuşmakDemans hastalığı kötüye gittikçe, iletişim problem haline gelir. Demanslı zamanla sağıra dönüşür. Sağırlık bir sorundur, fakat burada sözü edilen sağırlıkta, hasta büyük bir olasılıkla işitiyor fakat anlamıyordur. Anlama yetenekleri azalmıştır ve işittiklerini anlamlandıramazlar. Bazı demanslılar, söylemek istedikleri için, doğru kelime bulmakta zorluk çekerler. Bazen de cümlenin ortasında, o an söylüyor oldukları ile bağlantıları kesilir, konuşmak giderek daha zor hale gelir. Bu da hem demanslı, hem de bakımını üstlenen kişide, hayal kırıklığı ve üzüntü yaratır.

Ne yapabilirsiniz ?

1- Gözlük, takma diş ve işitme protezlerinin gözden geçirilip, iyi durumda ve reçetesine uygun olduğundan emin olunuz. Görme ve işitme sorunu demanslının kafasını iyice karıştırır, konuşmayı zorlaştırır.

2- Açık, basit ve yavaş konuşun ama bağırmayın, konuşurken yüzünüzü gördüğüne emin olun.

3- Bir süre içinde tek bir kavram ve işlevi anlatın. Örneğin bir fincan ve tabağını birlikte istemek yerine önce bir fincan daha sonra da tabağını isteyin.

4- Söylediklerinizi tekrarlamaksınız, bazen ikinci söyleyişinizde biraz farklı ifade etmeniz işe yarayabilir. Örneğin: “Mehmet Amca, bugün çaya geliyor mu?, Akşama misafirimiz var, hatırlıyor musun, Mehmet Amca geliyor”.

5- Ne dediğinizi anlaması ve cevap verebilmesi için demanslıya bol süre tanıyın.

6- Onların hatalarını pervasızca düzelterek, utandırıp akıllarını karıştırmayın.

7- Demanslı, söylemek istediği şeyle ilgili doğru kelimeleri bulamıyorsa ne demek istediklerini tanımlayıp, anlatmalarını isteyin ve aradıkları kelimenin ne olduğunu söyleyin. Her tereddüte düştüklerinde, doğru kelimeyi söyleme alışkanlığı edinmeyin. Böyle yaparsanız, güvenleri azalacak, denemekten vazgeçeceklerdir. Güven ve destek verici olun, fakat doğru kelimeyi bulamamanın onları nasıl üzdüğünü bildiğinizi de onlara bir şekilde hissettirin.

8- Söylemeye çalıştıkları şeyleri anlamaya çalışın. Tahmininizin doğru olup olmadığını her zaman sorun. Ne hissettiklerini anlamaya çalışırken, bu özellikle önem taşır. Onları mutsuz, endişeli, kızgın ve üzgün hissettiren şeyleri söyleyemiyor olabilirler. Neler hissettiklerini kavrayabilirseniz, bunu bilmelerine izin verin. Bu, yalnızlık ve soyutlanma duygularının azalmasına yadımcı olacaktır.

9- Bir gülüş, dokunma, mimik, mesajı karşı tarafa ulaştırıp, önem verdiğinizi gösterir. Konuşurken demanslının elini tutmak da çok güven verici bir yaklaşımdır.

10- Demanslı kişilerin çoğu, geçmişten konuşmayı severler. Birlikte bu hatıralann canlandırılmasından keyif alabilirsiniz. İyi hatırlayabildikleri şeylerden sözetmek, demanslının kendisini güvende hissetmesine yarayacaktır.
Bu hatıraların, şimdiki zaman ile karışmadığına emin olmalısınız. Bunu, sözü edilen şeylerin, o, zaman ve şimdiki durumlarını kıyaslayarak yapabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 853
favori
like
share