Doğan Duru - Doğan Duru Kimdir - Doğan Duru Biyografisi

Doğan Duru (d. 1973, İzmit), müzisyen, Redd grubunun solisti.

1993 - 2000 yıllarında, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera ve Sahne Sanatları bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı.İtalya'dan gelen bir davet üzerine Milano'ya giderek eğitimini sürdürdü. Scuola Musicale Di Milano'da, Scala Operası'ndan Carlos Del Bosco ile çalışmalarına devam etti. 2001 yılında Ripatransone Workshop çalışmalarına konuk olarak davet edildi ve bu orkestra ile İtalya'nın güneyinde verdikleri konserlerde solist sanatçı olarak Puccini aryalarını seslendirdi. 2002 yılında, İtalyan hükümeti tarafından özel yetenekli öğrencilere verilen sanat bursunu aldı. Guisseppe Verdi Konservatuvarı'nda araştırmalarını sürdürdü. Bu süre içinde Milano'da şan resiltalleri verdi. 2002 Mart ayında İstanbul Operası'nın sınavını kazanıp sözleşmeli sanatçı olan Duru, koro ve roller çalışmaya başladı. 2002'de Opera'dan ayrıldı. 2002 Temmuz'unda II. Uluslararası İspanya, Malaga Jimena Festivali'ne davet edilen Duru, "Malaga Pablo Picasso orkestrası" ve "Coda Ensemble" grubu ile şefliğini Andres Rodrigo Lopez'in şefliğini yaptığı konserde solist sanatçı olarak sahne aldı. Burada Mozart Requiem ve Missa Brevis eserlerini seslendirdi.

Yönetmenliğini Tunca Yönder' in yaptığı iki ayrı Kemalettin Tuğcu dramasının film müziklerini yaptı. 1997 yılında, yönetmenliğini Mehmet Birkiye'nin yaptığı, "Anlat Şehrazat" müzikalinde 1.5 yıl kadar oyunculuk ve şarkıcılık yaptı.

Yıldız Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Sanat Eleştirisi, Müzik ve Sahne Sanatları Bölümünde Yüksek Lisans eğitimini 2006 eylül ayında popüler kültür üzerine yaptığı tez çalışması ile tamamladı.

1996’dan bu yana birlikte müzik yapan, 2005 yılında ilk albümleri olan 50/50’yi yayınlayan Redd grubu ile çalışmalarını sürdürüyor. 50 50 (2005) ve Kirli Suyunda Parıltılar (2006) albümlerinde şarkı sözlerinin tamamı, müziklerin büyük bir bölümü Doğan Duru’ya aittir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2034
favori
like
share