Küçük Kaya Kırlangıcı - Küçük Kaya Kırlangıcı Hakkında

Küçük kaya kırlangıcı (Ptyonoprogne fuligula), kırlangıçgiller (Hirundinidae) familyasından bir kırlangıç türüdür.Özellikler

12-15 cm büyüklüğündedirler. Çoğunlukla toprak-kahverengi kuş tüyü vardır, soluk bir boğaz, göğüs ve kanat altı örtü tüyleri ve uçuşta kuyruğunda beyaz "pencereleri" gösterirler. Eşeyler benzerdir.

Davranış

Kırlangıçların çoğundan farklı olarak, çoğunlukla sudan uzakta bulunurlar ama tropikal ormanlardan kaçınırlar. Kır kırlangıcı gibi bir yuva inşa ederler. Yuva ufak çamur toplarıyla inşa edilir ve ot veya tüylerle doldurulur. Yuva, uçurum çıkıntılarının altında, doğal yerlerde veya binalar gibi insan yapımı yapılarda inşa edilebilir. Yuva, sonraki kuluçkaya yatmak için veya daha geç yıllarda tekrar kullanılabilir. Tipik olarak bir defada kuluçkaya yatırılan yumurta sayısı iki veya üç yumurtadır, kahverengi ve gri lekelerle beyazdır ve dişi tarafından 16-19 gün boyunca yumurtadan yavru çıkana kadar yalnız kuluçkaya yatırılır. Her iki ebeveyn sonra yavruları beslerler. Yavrular ilk uçuştan sonra tünemek için yuvaya dönerler. Bu tür, yalnız bir üreyicidir ve toplu halde yaşamazlar ama küçük gruplar bir arada uygun habitatta yakın görülebilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 408
favori
like
share
sahin2 Tarih: 13.07.2009 20:09
paylaşım için saol
nichole Tarih: 05.07.2009 23:07
Paylaşım için sağol bu tür de diğerleri gibi göçmen mi acaba.