Yaprak Güzeli Begonya - Begonya Çiçeği - Begonya Çeşitleri


Begonyagillerin örnek bitkilerindendir. Anavatanı Güneydoğu Asya'dır 30-50 cm kadar uzayabilen begonya bitkisi çevresine 90 cm kadar yayılabilir. Kalp biçimli gösterişli yaprakları 30 cm kadar uzayabilir. Yapraklarında göz alıcı biçimlerde lekeler taşıyan bu yapraklarda kırmızı pembe krem gri gümüş mor ve kestane ile siyah renklerin çeşitli tonları görülür. Bu tür begonyaların çiçekleri pek gösterişsizdir.

Yapraklarının uygun toprağa daldırılmasıyla veya yaşlı bitkinin bölünmesiyle üretilebilir. Bu tür begonyaların yapraklarında küflü mantar lekeleri görüldüğünde bu yapraklar koparılmalı bitkinin isteklerinin karşılanması ve havalandırma durumu kontrol edilmelidir.

Yaprak Güzeli Begonyanın Yetiştirilmesi için Gerekli Şartlar:

[COLOR="darkred"]Toprak: Asit nitelikli ve zengin karışımlı toprağı sever. Bitkiye uygun toprak hazırlamak için humusça zengin bahçe toprağına bir miktar kaba dere kumu ve yaprak çürüntüsü karıştırılır.

Su: Bu cins begonyalar suyu ve nemli ortamları sever. Yazın bol bol sulanır ve yapraklarına su püskürtülür. Kışın ise bitkiye verilen su miktarı azaltılır.

[COLOR="darkred"]Işık: Gölge yerleri seven bu cins begonyalar üzerine doğrudan gelen güneş ışığı karşısında kesinlikle bırakılmamalıdır.

[COLOR="darkred"]Sıcaklık: Ilık ve havadar ortamları sever. Kışın en düşük 15 dereceye kadar dayanabilir.

[COLOR="darkred"]Gübre: İlkbahar ve yaz mevsimlerinde ayda iki kez standart sıvı gübre verilir.

Saksı Değiştirme: Üç yılda bir ilkbahar mevsiminde saksısında çok sıkışan yaşlı begonyalar bölünür ve uygun toprak kullanılarak her bitki bölümü ayrı bir saksıya özenle dikilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1321
favori
like
share