Yaprak Begonya - Begonia Rex Çiçeği - Çiçek Çeşitleri


Adı: Begonia Rex
Türkçe Adı: Yaprak Begonya
Familyası: Begoniaceae
Vatanı: Kuzeydoğu Hindistan'ın Assam Bölgesi
Tanımı: Yaprakları büyük asimetrik kalp veya yumurta şeklinde ya da yuvarlak göz alıcı renklerde; boyları kısa çiçekleri gösterişsizdir.


Türleri: Doğada 900 türü bulunan Begonia'lar başlıca üç grup altında toplanabilir. Her bir grubun çiçekleri karakteristik olup yalnıza büyüklükleri değişir. Bu grupları oluşturan önemli türler şu şekilde sıralanabilir.
1. Yumrulu Begonia'lar: B.evansiana B. socotrana B. x tuberhybrida
2. Rizomlu Begonia'lar: B. boweri B. x feastii B. manicata B. masoniana B. rex
3. Lifliköklü Begonia'lar: B. albo-picta B. coccinea B. coccinea B. aaaallica

Yetişme İstekleri:
Sıcaklık: En iyi gelişmeyi 15-18 dereceler arasında gösterir. Kışın sıcaklık 13 derecenin altına düşmemelidir.
Orantılı Nem: Yüksek orantılı nem (% 75-80) ister.
Işık: Yarı gölge veya gölge yerlerde yerleştirilir. Ancak bitkide fazla miktarda yaprak dökülmesi görüldüğünde saksıların daha aydınlık ama doğrudan güneş ışığı almayan bir yere alınmaları uygundur.
Saksı Harcı: Hacim olarak 2 kısım tınlı toprak 1 kısım turba 1 kısım yanmış ahır gübresi ve 1 kısım kumun karışımıyla elde edilen harç da kullanılabilir.
Üretim Tekniği: Üretimi genel olarak yaprak çelikleri ile Mayıs-Haziran aylarında yapılır. Bunun için olgun yaprakların alt yüzündeki ana damarların kesişme noktaları keskin bir bıçakla çizilir. Daha sonra yaprak hacim olarak eşit miktarlarda turba ve kumun karışımından oluşan kompost iyice temas edecek şekilde yatırılır. Köklenme yastıklarının üzeri cam veya naylon örtü ile kapatılır. Ortam sıcaklığı 18-21 derece dolayında tutulduğu takdirde çelikler 5-6 hafta içerisinde köklenir. Yeni çıkan bitkicikler 2-3 yapraklı olunca ana yapraktan ayrılarak içerisinde büyüme kompostu bulunan küçük saksılara dikilir. Başka bir yöntem yapraklar 2.5 x 2.5 cm. olacak şekilde karelere veya yaprak damarları ortada kalacak şekilde üçgen parçalara ayrılarak komposta dikilir ve aynı koşullarda köklendirilirler.

Bakım Önlemleri:
Saksı Değiştirme: Her 2-3 yılda bir Mart- Nisan aylarında yapılır.
Gübreleme: Mayıs - Eylül ayları arası 2 haftada bir kez 2 g/l kompoze gübre verilir.
Sulama: Mart'tan Eylül'e kadar kireçsiz su ile bolca sulanmalı orantılı nemin düşük olduğu kuru havalarda yapraklara su püskürtülmelidir. Kışın Ekim'den Ocak'a kadar dinlenme döneminde saksı toprağının kurumasına izin vermeyecek şekilde su miktarının azaltılması gerekir.
Hastalık ve Zararlılar: Önemli zararlıları Nematodlar Kırmızı Örümcekler Yaprak Bitleri ve Unlu Bitler'dir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 615
favori
like
share