Cengiz Özkan - Cengiz Özkan Kimdir - Cengiz Özkan Biyografisi

Cengiz Özkan (d. 1967 Divriği, Sivas) müzisyen, saz sanatçısı.İlk öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra, 1980 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Mûsikîsi Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitim Bölümü'ne girdi. 1991'deki mezuniyetinin ardından İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Ana Sanat Dalı Türk Halk Müziği Bölümü'nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduğu İTÜ Türk Mûsikîsi Devlet Konservatuarı'nda iki yıl, İzmit Belediye Konservatuarı'nda iki yıl, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda üç yıl süreyle öğretmen ve icracı olarak çalıştı. Yurt içi ve yurt dışında birçok konser verdi.

Tek başına Kırmızı Buğday, Ah İstanbul, Saklarım Gözümde Güzelliğini ve Gelin adlı albümleri Kalan Müzik tarafından yayınlandı. Yine 2001 yılında Kalan Müzik'ten piyasaya sunulan bir diğer çalışması olan Yare Dokunma albümünü de ise Malatya Arguvan'lı Türk Halk Müziği ses sanatçısı ve folklorcü Muharrem Temiz ile yapmışlardır.

2007 Eylül ayında bir özel televizyon kanalında yayına başlayan Pusat adlı dizide mahkum bir ozanı canlandırmıştır.

1989'da girdiği TRT İstanbul Radyosu'nda saz sanatçısı olarak çalışmaya devam eden Cengiz Özkan evli ve bir kız çocuğu babasıdır.

Albümleri

* Kırmızı Buğday (1998)
* Ah İstanbul (2001)
* Yâre Dokunma (2001, Muharrem Temiz ile birlikte)
* Saklarım Gözümde Güzelliğini - Aşık Veysel Türküleri (2003)
* Gelin (2005)

TV Çalışmaları

* Pusat (2007)

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 499
favori
like
share