Eşmeya Çiçeği - Eşmeya Bitkisi - Eşmeya Hakkında - Aechmea FasciataAechmea Fasciata - Eşmeya - Kupa Çiçeği

Vatanı: Orta ve Güney Amerika, Brezilya

Tanımı: Yaprakları rozet dizilişli, ortası huni şeklinde, kenarları testere dişli, uzun grimsi-yeşil renkli, gümüşi çizgili; çiçekleri uzun bir sap üzerinde, katmerli, mavi tonlarda lekeli, sukkulent karakterli bitkilerdir. Kırmızı,pembe,mavi renkte çiçek açan türleri vardır.Mayısdan Ekime kadar sürer. Fakat her yaprak rozeti bir kez açar.

Yetişme İstekleri:

Sıcaklık: Gelişme döneminde 15- 21 derece, kışın 14-18 dereceye gereksinim gösterir, ancak sıcaklık 12 derecenin altına düşmemelidir. Soğuklarda yaprak kahverengileşmesi görülür.

Orantılı Nem: Yüksek orantılı nem (% 70-75) ister. Gelişme dönemi boyunca toprağın nemi korunmalı, Asla soğuk su verilmemelidir.İlkbahardan ağustos ayına kadar iki hafta arayla gübreyle beslenmeli, kışınsa çok az su verilmelidir. Ortam fazla kuruysa yapraklara su püskürtülmelidir.

Işık: Bol ışıklı yerleri severler. Ancak doğrudan günel ışığı alan yerlerde bırakıldıklarında hemen zarar görürler. Tüm sene aydınlık fakat direk güneş almayan bir yerde konumlandırılmalı

Saksı Harcı: Hafif bünyeli kireçsiz karışımlarda iyi gelişir. Saksı harcı hacim olarak eşit miktarlarda yaprak çürüntüsü, funda toprağı, sphagnum yosunu ve kumun karışımıyla elde edilir. İki yıl arayla saksı değiştirilebilir.

Üretim Tekniği: Üretimi yavru bitkilerin ayrılması ve tohum ile yapılır. Ayırma, yavruların huni oluşturarak, ana bitkinin boyunun yarısına ulaştıkları zaman ve Mart ayı içerisinde yapılmalıdır. Keskin bir bıçakla ana bitkiden ayrılan yavruların çürümemesi için, yara yerine odun kömürü tozu serpilmesi gerekir. Genç bitkiler ana bitkinin büyüme kompostuna dikilirler. Yavru Aechmea'lar 2-3 yıl içerisinde çiçeklenirler. Aechmea'ları tohum ile de çoğaltmak olanaklıdır.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 625
favori
like
share