Mavi Kerevit - Procambarus alleni - Akvaryum[COLOR="yellow"]Latince Adı: Procambarus alleni

[COLOR="yellow"]Habitatı ve Anavatanı: Amerika/Florida'ya özgü bir türdür. Mevsimsel olarak kuruyan bataklıklarda bulunur.

[COLOR="yellow"]Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul. Karides içerikli yemleri çok sever bunun yanında bitki ile de beslenir. Pek çok akvaryum bitkisini yer.

Davranış Biçimi: Aşırı nüfuslu akvaryumlarda balıkları yakalayabilir hasta hareketsiz balıkları da yakalayıp yer.

[COLOR="yellow"]Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.

[COLOR="yellow"]Üreme: Erkeklerin kıskaçları daha uzun ve daha renklidir. Üremeye hazır olduklarında belli bir süre ortadan kaybolurlar. Daha sonra yumurtalar dişiye yapışık şekilde tekrar ortaya çıkarlar. Erkeği ayırmak gereklidir. Dişi 1 aylık yumurta taşıma süresince yem yemeyeceğinden daha önce çok iyi bir şekilde besiye çekilmiş olmalıdır. 50'ye yakın yavru çıkar artemia ile beslenecek boydadırlar. Eğer akvaryumda yeterli taban alanı yoksa birbirlerini yiyebilirler.

Sıcaklık: 18-22 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 15 cm

Su Sertliği: Orta - Sert

pH: 7.5 - 8.5

Genel Yorum: Ömürleri 2-3 yıl kadardır. Akvaryum hava taşı ile iyi havalandırılmıyorsa su dışına çıkabileceği yer olması gerekir aksi taktirde boğulurlar. Amonyak ve nitrit sıfır nitratın ise oldukça az olması gereklidir. Elinizi çok sert bir şekilde kıskaca alabilirler.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 607
favori
like
share