adolesanda hamilelik
Adolesan hamilelerde hamilelik komplikasyonları ve prenatal sorunlara daha sık rastlanır. Ayrıca adolesan hamilelerde duygusal stres ve sosyal sorunlar daha sıktır. 16-19 yaş grubundaki hamilelerde hamilelikle ilgili riskler anne yaşından daha çok, yetersiz beslenme, yoksulluk, kötü sağlık koşulları, sigara, alkol, ilaç gibi kötü alışkanlıklar ve genital enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Erken doğum, gelişme geriliği, hamilelik zehirlenmesi en sık karşılaşılan sorunlardır. 15 yaş ve altında ise oluşan sorunlar daha çok fizyolojik gelişimin tamamlanmamış olmasıyla ilgilidir.

Adolesan hamileliklerin izlemi

Başlangıçta iyi bir öykü ve fizik inceleme ile hamileliğin büyüklüğü ve hamilelikte komplikasyon yapabilecek bir hastalığın olup olmadığı araştırılmalıdır. Karın ağrısı ve anormal vajinal kanamalar acilen doktora başvurulması gereken bulgulardır.

Sıklıkla karşılaşılan erken hamilelik riskleri düşük, yalancı hamilelik ve dış hamileliktir. Dış hamilelik 35 yaş üzerindeki hamilelerde daha sık olmasına karşın, adolesanlarda daha fazla tehlike oluşturmaktadır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 697
favori
like
share