baba adayı - baba - bebek ve baba

Baba adayı neler yapmalı?

Baba adayları da en az eşleri kadar soru işaretleri ile dolu olurlar. Her ne kadar sürecin bire bir içinde görünmeseler bile, anne adayının yaşadıklarını kendileri de aynen yaşıyormuş hissedebilirler. Birçok baba adayı hamile eşinde görülen sabahları halsizlik, karın ağrısı, aşırı yeme vb belirtiler gösterebilir. Yapılan araştırmalar baba adaylarının yüzde 65’e varan oranlarda eşle sempati geliştirerek, gebelik sendromu yaşayabildiklerini göstermiştir. Eşiniz ile duygularınızı paylaşarak, doğacak bebeğiniz ile ilgili hayallerinizi, gelecek kaygılarınızı konuşarak bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

Hamilelik döneminden veya doğumdan korku duymak çok normaldir. Fakat bu durumun üstesinden gelmek kolaydır. Doğuma tanık olan babaların arasında yapılan bir araştırmada yüzde 70’inin doğumu korkulacak, hoşnutsuzluk yaratan, olumsuz bir deneyim olarak beklediğini, doğum sonrasında ise bunun olumluya dönüştüğünü belirtmişlerdir.47

Doğum babanın beklediği kadar korkutucu bir deneyim değildir. Sona doğru ve doğum sırasında sakin kalmanın en önemli yolu da bilgi edinmekten geçer. Bir baba adayı olarak, doğumdan önce eğitim sınıflarına gidebilirsiniz, doğum ile ilgili filmler seyredebilirsiniz, doğum sırasında kullanılan teknolojiyi görmek için hastaneyi doğum öncesinde ziyaret edebilirsiniz. Hamilelik süresince ay ay anne adayının yaşayacağı deneyimleri anlatan, anne-baba adayına tavsiyelerde bulunan birçok yazılı kaynak bulunmaktadır. Büyük bir kitapçıdan veya internetten bu bilgilere çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Emin olamadığınızda ise eşinizin doktorundan size belli bir kitap önermesini isteyebilirsiniz. Daha önce baba olmuş kişilerle konuşmak, deneyimlerini paylaşmak da bilgi edinmek için faydalı bir yöntemdir.

Doğum sırasında paniklemekten korkmamanız gerekiyor. Kimse sizi orada izleyip size not verecek değil. O nedenle eşinizin yanında olmak, elini tutmak, en önemlisi yalnız olmadığını hissettirmek başkalarının yardımından çok daha faydalı olacaktır.

Bazı babalar özellikle doğuma girmek isterlerken, bazıları da girmek istemezler ve bundan dolayı da kendilerini sosyal bir baskı altında hissedebilirler. Bu karar tamamen size ve eşinize aittir. Doğuma katıldığınız zaman bebeğinizi daha çok seveceksiniz, katılmadığınız zaman daha az seveceksiniz diye bir kural yok. Eşinizin isteği, sizin isteğiniz, hastane ve doğum şartlarına göre uygun durumu belirlemek ve ona göre hareket etmek, sürece sakince katkıda bulunmak, bir doğuma yapacağınız en büyük katkı olacaktır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 777
favori
like
share
ultimatom Tarih: 06.07.2009 10:49
Abla güzel bilgiler bi kaç yıl sonra baba olursam bunlar lazım olacak emeğine sağlık ...