Hıdırlık Tepesi - Hıdırlık Paşa Türbesi - Hıdırlık HakkındaTürklerin Safranbolu’ya geldikleri vakit konuşlandığı yerdir ve açık namazgah şeklindedir.

Yağmur duası ile hıdırellez kutlamaları burada yapılır.
Üzerinde Köstendil Kaymakamı Hasan Paşa’nın Türbesi (1845), iki namazgah, Hızır (Hıdır) Paşa’nın makamı /mezarı ile Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Dr. Ali Yaver Ataman’ın (1955) anıt mezarı bulunmaktadır.

Tepeye iki noktadan giriş ve çıkış vardır.

*Safranbolu'ya gittiğiniz

zaman Hıdırlık Tepesi Seyir Terasına gitmeden sakın dönmeyin.Neredeyse bütün kenti kuşbakışı görebileceğiniz,muhteşem bir yer.

İçeriye giriş ücretli,kişi başına 2 YTL alınıyor ama içerde bir kafeterya var ve biletinizi gösterek ücretsiz bir içecek içebiliyorsunuz.

İçecek olarak her türlü meşrubat,çay,kahve,nescafe çeşitleri ve Safranbolu'nun simgesi olan Safran çayını tercih edebilirsiniz.

İçeceğinizi alıp,piknik masalarından birine oturabilir,hoparlörlerden gelen ney müziği eşliğinde güzel bir zaman geçirebilirsiniz.

HIDIRLIK TÜRBESİ : Kesme taştan yaptırılmıştır. XIV. ya da XV. y.y.’da yapılmış olan türbe, Hıdrellez (Hıdırlık) denen bahçeler arasındadır. Kare planlı türbenin kapı eşiğinden yukarısı, sekizgen bir biçim alır. Büyükçe bir bölümü toprağa gömülü ve yıkıktır. Sekizgen bölüm daha yüksektir, pahlı silmeyi izleyen üçgen çatılı bir külahla örtülüdür. Dış kenarlarında zeminin dolması ile tüm kenarlar aynı yükseklikte görünmektedir. Zeminden dört taş sırası (Yaklaşık 150 cm.) yüksekte olan kapıya duvarlardan konsol biçiminde dört basamak merdivenle çıkılmaktadır. Kapı önünde küçük bir sahanlıkla kırık basamaklar vardır. İki bölümlü yapının altı mezarlıktır. Bölümler ahşap bir döşemeyle ayrılmaktadır. Duvarlar kesme taş ve sıvasızdır. Doğu yanındaki pencere içte üst üste iki kemerlidir. Güney yüzde, nişler içinde üstü mukarnas dolgulu mihrap vardır. Mekanın içten kubbeyle örtülü olduğu sanılmaktadır.


Bu mekanın olduğu yer Safranbolu'da Hıdırlık Tepesi. Mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisi Hıdırlık Tepesi. Buradan hiç bir evin diğerinin görüşünü kısıtlamadığını ve ne kadar düzenli bir şekilde konumlandırıldığını görebilirsiniz.

Hıdırlık Tepesi, Türklerin Safranbolu'ya geldikleri zaman konuşlandığı yermiş ve açık namazgah şeklinde. Yağmur duası ile hıdırellez kutlamaları da burada yapılırmış.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2702
favori
like
share
Asi Çaykaralı61 Tarih: 09.07.2009 22:10
şu manzaranın güzelliğine bak be paylaşim için tesekkürler