kulak çınlaması neden olur

Kulaklarımız çınlayınca, "beni birileri anıyor galiba" der karşımızdakine, "hangi kulağım çınladı?" diye sorar bilincede, 'iyilik' için andılar" deriz. Ama işin aslı öyle değil. Sebebini mutlaka araştırın.

Kulak çınlamasının, özellikle diyabet ve kalp rahatsızlığı başta olmak üzere çeşitli hastalıklara eşlik edebildiği, bu yüzden nedeninin mutlaka araştırılması gerektiği bildirildi. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barlas Aydoğan, yaptığı açıklamada, halk arasında ''kulak çınlaması'' olarak bilinen ''tinnitus rahatsızlığı''nın, kulak içindeki gürültü, çınlama ve ıslık benzeri seslerle belirti verdiğini söyledi.

Kulaktaki sesleri kişi harici kimsenin duymadığını ve genellikle sessiz ortamlarda fark edilebildiğini belirten Doç. Dr. Aydoğan, şöyle konuştu: ''Bir dizi sağlık sorununun neden olabildiği semptom olan çınlama, oldukça yaygın görülüyor. En büyük hasta grubunu ise hastalığın nedenini fark edemediğimiz grup oluşturuyor. Kulakta tırmalayıcı şekilde duyulan ses, kişinin yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, çoğu zaman psikolojik bozukluklara da yol açabiliyor. Hasta çoğu zaman ilaç tedavisinin yanı sıra çınlamanın yol açtığı sorunlar için de psikolojik destek almak durumunda kalabiliyor.''

Çınlamanın, tek başına ortaya çıkabildiği gibi başta diyabet, kalp rahatsızlıkları, kolesterol gibi çeşitli hastalıklarla birlikte görülebildiğini ifade eden Doç. Dr. Aydoğan, hastalığın oluş nedeninin mutlaka bulunması gerektiğini söyledi. Doç. Dr. Aydoğan, diğer diğer rahatsızlıklara eşlik edenlerin yanı sıra orta kulak damarlarıyla ilgili sorunlar, kireçlenme, damarlarda aşırı yağlanma, yüksek sese maruz kalma gibi nedenlerin de çınlamaya yol açabileceğini söyledi. Stresin çınlamayı tetiklediğini bildiren Doç. Dr. Aydoğan, bu durumda kişinin stresi yaratıcı etkenleri mutlaka azaltması gerektiğini ifade etti.

Rahatsızlığın en fazla uyku sorununa yol açtığını vurgulayan Doç. Dr. Aydoğan, ''Ses dolayısıyla uyku sorunu çeken kişiler, hafif bir müzik ve kısık seste dinlenen radyo ile çınlama sesini örterek uykuya geçebilir'' dedi.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 451
favori
like
share