Melek Balığı - Melek Balığı hakkında


Latince Adı: Pterophyllum scalare


Habitatı ve Anavatanı: Amazon nehri

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif

Yüzme Seviyesi: Orta-Yüzey

Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı yapmak zordur. Erkeklerin kafaları daha hörgüçlüdür. Tüp çıkarma zamanında kesin ayrım yapılabilir. Ekeklerin tüpü daha ince ve sivri; dişilerinki daha kalın ve yuvarlak uçludur.

Üreme: Dik bir yüzeye, büyük bir bitki yaprağına düz yumurta dökerler, anne ve baba yumurtaları beraber korur. Üreme için 10-15 balığı bir araya koyup aralarından eş seçtirmek başarı olasılığını arttıracaktır.

Sıcaklık: 26-28 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 15 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 150 litre, akvaryum yüksekliği en az 40 cm olmalıdır.

Su Sertliği: Yumuşak

pH: 6.0-7.0

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Gösterişli balıklardır. Çoğu hobicinin akvaryumunda bulunmaktadır ya da bulunmuştur. Avlayamayacağı boydaki balıklar için tehlikesizdir. Büyük Melekler, Neon gibi küçük balıkları yutarlar.Çok farklı renklerde ve vücut formlarında melekler bulunmaktadır. Lepistes, Japon Balığı gibi türlerle beraber bakılması uygun değildir. İyi bakıldığında çok hızlı gelişirler. Discusla beraber beslenmesi önerilmez. Discusun bağışıklığı olmadığı mikroplara karşı bağışıklığı vardır. Discusa mikrop taşıyıcılığı yapabilir.

Aktavist Yorumları: 1) Bence çok güzel ve gösterişli balık türlerinden bir tanesi ama hareketli balıklardan hoşlananlar için tavsiye etmiyorum. Çünkü çok yavaş balıklar.

2) Arkadaşlar panik yapmayın. Aynı boyutlarda akvaryuma koyduğunuz melek balıkları birçok türle uyumlu yaşamaktadır. Mesela bende 10 cmlik 11 tane melek ile beraber karma tropikal balıklar var. Beslenme konusunda hassas olursanız hiçbir sorun yaşamazsınız. Bol eğlenceli saatler dilerim hepinize.

3) Melekler çok sakin balıklardır. Hareketli balıklardan sıkılırlar. Melek balıkları su değişimlerine karşı duyarlıdır. Üreme zamanında sürüden ayrılıp kendi bölgelerini korurlar. Yavrular 6cm'e ulaştıktan sonra sürüye katılırlar.

4) Her şey iyi; ama bu balıklar çok duygusaldır. Eşleri ölen balıkların günlerce yem yemeyerek kendi ölümlerini hazırladıklarına şaşırarak tanık oldum.

5) Melekler kendi türlerine karşı biraz sinirli olabiliyorlar. Bence küçük yavru meleklerle, büyük melekleri aynı akvaryuma koymayın; çünkü büyük melekler, küçük melekleri yiyorlar. Ayrıca iyi bakıldıklarında çok çabuk büyüyorlar.

6) Eş olması ve yavru alımı zor bir balık olduğu söylenmesine rağmen, uzun süre malawileri besledikten sonra geçiş yaptım ve bir ay içinde 2 çiftten 5. kuşak yavruyu aldım. Çok araştırdım ve sonuç; osmos reserve cihazı ile elde edilen su, bu balığın üremesi için ,eş olması için (kısa sürede ve düzenli üreme)tek çözüm. Sonuç mükemmel. Tavsiye ederim.

7) Doğrusu ilk bakışta saldırgan gibi gözükmüyorlar. Ama neon gibi bir balığı gördüklerinde onları hemen yiyorlar.

8) Neonlarla (düz,kardinal ve benzeri türler) beslenmesi sakıncalıdır.Yeterli büyüklüğe ulaştıklarında siz farkına varıncaya kadar 2-3 neonu yemiş oluyorlar.

9) Aç oldukları zaman ne yapacakları belli olmaz. Doğurgan balıkların yavrularını yer, hızla büyürler. Yalnızlığı sevmezler. Çift değilse, bir akvaryumda en az 5-6 tane bulunmalıdır.

10) Bence 'Tek Tür' beslenebilecek ve tek türde her türlü zevki sahibine tattıracak nadir balıklardandırlar.Kibar,efe,delikanlı bir o kadar şen..

11) Aslında uysal ve sakin hayvanlar; ama ne zaman ne yapacakları belli olmuyor. Canlı doğuranlarla beslenmese daha iyi olur.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3249
favori
like
share
Cıklet Tarih: 28.12.2009 18:42
kardeş yavru alımından bahsedermisin ??? Biraz daha geniş anlatırsan iyi olur...