Antigone - Sophokles - Tirad - Tiyatro Oyunları - Tiyatro Metni - Antigone Metni- Sophokles Oyunları - TiragedyaOyunun Adı: Antigone
Yazan: Sophokles
Çeviren: Güngör Dilmen

ANTİGONE –

İsmene’m canım kardeşim benim babamız Oidipus’un mirası hiçbir acı, kahır, utanç kaldı mı Zeus’un yaşarken bize tattırmadığı? Şimdi de Kral bütün kente buyruk salmış diyorlar, biliyor musun ne? İşittin mi? En sevgilimizin başına gelecekten belki haberin bile yok senin. Sezmiştim böyle olduğunu, ondan çağırdım seni buraya , sarayın dışına yalnız sen işitesin diye.
Kreon yalnız birini gömüyor ağabeylerimizin, öbürünü gömütsüz bırakıyor aşağılamak için. Eteokles’in cenazesini doğru dürüst dua ile kaldırttı, saygınlık içinde varsın diye ölüler ülkesine. Ama onunla kucak kucağa can veren Poluneikes’i kimse gömmeyecek demiş, kimse yasını tutmayacak! Kardeşimizi böyle gömütsüz, gözyaşsız leş kargalarına, akbabalara peşkeş çekmiş tatlı bir şölen niyetine. Anlıyorsun ya. Sayın Kreon’un buyruğu seni de beni de yakından ilgilendiriyor... Özellikle beni. Duymayanlar iyice öğrensin diye kendi de geliyormuş buraya. Şakası yok, uygulanacak emir. Yasağa karşı çıkan olursa , halkça taşlanarak can verecek surlarda. Durum böyle, günü saati geldi özündeki mayayı görelim yaratılıştan soylu musun yoksa soylu ataların yozlaşmış bir çocuğu mu?
Israr etmiyorum, yardımın eksik olsun, işine bak sen. İlerde gönlünden kopsa bile yardımını kabul etmem artık. Ben gömmeye gidiyorum ağabeyimi. bu uğurda ölsem ne gam? Yan yana yatarız kardeşimle iki sevgili gibi, suçsa kutsal bir suç benim ki. Şu kısacık yaşamda dirilere yaranmaya değer mi? Öte yandan sonrasızlık bekler beni Ölmüşlerime adıyorum sevgimi, sen ama yüz çevirip kutsal yasalardan gönlünce sürdür günlerini.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 5023
favori
like
share
Şayeste Tarih: 25.12.2009 20:55
ANTİGONE

Sofokles’in mirası Antigone,
modern yorumuyla 25 Aralık Cuma günü Tiyatro Maan Performans Sahnesi’nde tiyatroseverlerle buluşacak!..

Modern bir şekilde yorumlanan Antigone, 2009-2010 sezonu boyunca Tiyatro Maan Performans Sahnesi’nde usta tiyatrocu Ahmet Uz ile Can Yılmaz, Didem Alpaylı Erdoğan, Ebru Helvacıoğlu, Ezgi Bakışkan, Fatih Sönmez, İlham Erdoğan ve Selen Domaç’tan oluşan kadrosuyla tiyatroseverlerin karşısına çıkıyor.

2008-2009 sezonunda “Caesar-Bir Denge Oyunu” ile perdelerini açan Tiyatro Kutu, Tiyatro Maan ile ortak bir projeye imza atıyor. 25 Aralık Cuma günü Tiyatro Maan Performans Sahnesi’nde sezonun ilk prömiyerini gerçekleştirecek oyununun yönetmenliği Levend Öktem’e, müzikleri ise; Cem İdiz’e ait.

Eski Yunan Tragedyalarından Sofokles’in büyük eseri Antigone, doğanın yaratığı olan insanın zorbalık, savaş ve felaketler gibi bitmeyen tragedyalarını içeriyor. İzleyiciler, bir yandan doğanın ve insanın yasalarını sorgularken, bir yandan genç ve aşık Antigone’nin, Haimon’un peşine takılacak. Aşka yol gösteren Afrodit ile çılgın Dionysos’un varlığını yepyeni bir yorumla yanlarında hissedecek.


Kreon:
“Demek karşı geldin bana, yasağımı çiğnedin?”

Antigone:
“Evet öyle çünkü Zeus böyle bir yasa koymamış,
Ne de adalet denen tanrıça
Buyurmuş böyle bir şey insanlara.
Senin emrinin de bir ölümlüye
Tanrıların ebedi
Yasalarına karşı gelme gücünü vereceğine
İnanmıyorum.
Öz kardeşimi gömülmeden bırakmak
Bunu yüreğim hiç kaldırmazdı.
İçim rahat şimdi, görevimi yaptım.”Ayrıntılı bilgi için; Melike Yıldırım - 0534 655 18 96

ANTİGONE
Yazan: Sofokles
Yönetmen: Levend Öktem
Çeviren ve Düzenleyen: Aslıhan Evrensel, Merve Bener
Yönetmen Yardımcısı: Didem Alpaylı Erdoğan
Oyuncular: Ahmet Uz, Can Yılmaz, Didem Alpaylı Erdoğan, Ebru Helvacıoğlu, Ezgi Bakışkan, Fatih Sönmez, İlham Erdoğan, Selen Domaç
Müzik: Cem İdiz
Müzik Direktörü: Melisa Uzunarslan
Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter
Kareografi: Evrim Gökçe
Dekor, Kostüm, Tasarım: Başak Özdoğan
Afiş Tasarım: Şerif Ali Ünal
Makyaj Tasarım: Ebru Süren
Oyun Fotoğrafları: Ali Güler
Basın ve Halkla İlişkiler: Özgür Metin, Sibel Teoman, Özlem Güller
Asistanlar: Melike Yıldırım, Zeynep Coşkun, Sertaç Arı

Tiyatro Maan Performans Sahnesi
Adres : Süzer Plaza Asker Ocağı Caddesi No:9 Dolmabahçe/ İstanbul
Tel : 0532 456 28 62 - 0212 245 25 06
web site : [url]www.tiyatromaan.com[/url] - [url]www.tiyatrokutu.com[/url]
e-posta : [email]info@tiyatromaan.com[/email]