Ekonomik Olayların Analizi - Ekonomi

Ekonomik olaylar, başlıca üç şekilde incelenebilir, statik analiz, mukayeseli statik analiz ve dinamik analiz.

1- Statik Analiz: bir ekonomik olayın analizinde "zaman" faktörünün dikkate alınmamasıdır. Yani daha önceki dönemlerde meydana gelmiş ve gelecek dönemlerde beklenen olaylar ve bunlarin sebepleri incelenmez. Sadece belli bir an ve zamandaki durum üzerinde durulmaktadır. Klasik iktisatçılar daha çok statik analiz üstünde durmuşlardır.

2- Mukayeseli statik analiz: Bir ekonomik olayın analizinde ancak belirli durumların ve belirli anların gösterilmesidir. Başka bir deyişle, mukayeseli statik analizde, 2 statik durum (2 farklı denge durumu) mukayese edilmektedir : 2 denge durumu karşılaştırılarak bir denge durumundan öbürüne varılıncaya kadar meydana gelen değişmeler ve bunların sebepleri dikkate alınmamaktadır. Sadece 2 denge durumunda mukayese edilmektedir. Mukayeseli analizde bir ekonomik durumdan diğerine nasıl ulaşılduğını yada bu arada meydana gelen değişmeleri incelemez.


3- Dinamiz Analiz: Bir ekonomik olayın analizinde "zaman" faktörüne önem verilmesidir. Yani dinamik analiz, zaman akışı içinde bir denge durumundan diğer bir denge durumuna hangi faktörlerin etkisiyle geçtiğini,bunları doğuran sebepleri ve sonuçları araştırır. Böylece dinamik analizde iktisadi olay her aşamasında ele alınmakta, sebepleri , sonuçları ve etkileri incelenmektedir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1164
favori
like
share