Sinir sistemindeki dengesizliği - Sinir sistemindeki bozukluk - Vagotoni belirtileri - Vagotoni tedavisiSinir sistemindeki dengesizlikten ileri gelen bir hastalıktır.
İstek dışında çalışan iç organların hareketlerini sağlayan sempatik sinir sistemi iki ayrı bölümden meydana gelmiştir. Bu bölümlerden biri organların çalışmalarını hızlandırırken diğeri de yavaşlatır. Organların çalışmasını hızlandıran sinirlerin üstün gelmesine sempatikotoni, yavaşlatan sinirlerin üstün gelmesine de vagotoni adı verilir.

Sinir sistemindeki bu bozukluk çeşitli sebeplerden ileri gelebileceği ve gelebileceği ve geçici olabileceği gibi doğuştan da olur. Sempatikotoni, sinirlilik, canlılık, heyecanlılık gibi belirtileriyle pek göze çarpmasa da vagotoni kederlilik, bezginlik gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu bakımdan bu hastalık daha çok duyulmuştur.

Belirtiler

Vagatoni olan kişiler sabahları güçlükle uyanır, devamlı yorgunluktan şikâyetçi olur ve kuvveti gerektiriri işlerden kaçarlar. Belirtiler arasında yüzlerdeki solukluk ve gözbebeklerindeki darlık, ayaklar ve koltuk altlarındaki aşırı terleme vardır. Hastalar özellikle yemeklerden sonra şiddetli bir uyku ihtiyacı duyarlar.

İştahlarının iyi olmasına rağmen mide yanmaları ve dolgunluktan şikâyetçi olurlar. Zaman zaman ishal görüldüğü gibi bazen de uzun süren kabızlık hali vardır. Hastalarda sık sık geğirme görülür, bunun yanı sıra karınlan açken hissedilen bulantı rahatsız edecek derecededir. Bağırsak gazları da karında devamlı şişlik yaratır. Eller ve ayaklar devamlı olarak soğuk, bazen mermer renginde bazen de mordur. Hastalarda tansiyon düşüktür. Kendi içlerine kapalı, soğukkanlı ve sakin görünmelerine rağmen çok çabuk cesaretlerini kaybeder, kolaylıkla kederlenir ve ruhi çöküntülere düşebilirler.

Bunların en büyük sıkıntılarından biri de vapur, uçak, tren ve otobüs tutmasıdır. Bu tür vasıtalarda baş dönmesi, şiddetli kusma ve bulantı halinden şikâyetçidirler.
Vagotoni başlı başına bir hastalık sayılmamakla birlikte, zaman zaman hastalık derecesine varan rahatsızlıklar meydana getirir. Küçük yaşlarda başlayan sinir sistemi dengesizliğinin sonucu olarak vagotoni küçük belirtilerle kendini gösterir.

Tedavi

Parasempatik sinirleri frenleyici ilaçların büyük ölçüde faydası vardır. Ayrıca sempatik sinirleri etkileyici ilaçlar da yararlıdır. Sinir yatıştırıcı ilaçların kullanılması da tedavide faydalı sonuçlar vermektedir. İlaçla yapılacak tedavinin dışında spor gibi ruhu ve vücudu canlandırıcı hareketlerin iyileştirme üzerinde büyük ölçüde rolü vardır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2006
favori
like
share