O Bir Kadın - Yaşam Hikayeleri

Hayatın insana vereceği getirileri doğumdan kestirmemiz mümkün değildir.Erkek mi? kız mı? doğacağımıza biz karar veremeyiz ki bunlarda hepimizin bildiği temel kurallardır diyelim.size bahsetmek istediğim bir arkadaşımın hayatından alınmış tamamiyle gerçek bir olaydır.
Aranızda kaç kişi ailenizle sorunlar yaşıyor bilemem ama bu arkadaşımın büyük sorunları olduğu kesin.
Kimi yer yer kızar ailesine kimi içinde sakladığı bir sitemle ortaya çıkar ki günümüzde annesi öldüren kızlar dahi oluyor.Analık sadece doğurmakla olmuyor.Çocuğunuza bir gelecek sağlayamadıktan sonra sizin kanınızdan gelmesinin bi manası olduğunu düşünmüyorum.Bu neticede kızına veya oğluna ne şekilde hayat çizen insanların olduğu görüyoruz.İşte bir örnek;
Çocukluk denilecek yaşlar olan 14 yaşında,annesinin zoruyla evlenen bir kadın.evet o şimdi bir kadın güçlü yıkılmamış bir kadın.zorla evlendirilip sevdiğinden ayrı kalan bir kadın.Sadece dilde kolay olan bu yaşantısının içinde açtığı yaraları kimsenin tahmin etmesi mümkün değildir çünkü kimse kendisini onun yerine koymaz.Halbuki iyice düşünürsek insanların sadece kendi hayatlarından ibaret olmadığı ders almamız gerekir.önemli olan herşeyden bir ders çıkarmak bu yaşananları tekrarlamamaktır.Olmuş bitmiş olayları gün yüzüne çıkarıp tartışmaktansa neden? ne sebepten olduğunun bulmuyoruz.O bir kadın yaşantısını başkasının çizdiği bir kadın.Bakalım bu kadın neden bu duruma geldi?
Elinden bir şey gelmezdi,ailesinin çiğnemek aklına bile gelmezdi ve o yüzden o kendinden on yaş büyük adamla evlenmek zorunda bırakıldı.Belki şimdi mutluyum diyerek kendini avutabiliyor,bununlada yetiniyor ama aklında,aklını alan kişi olduğunu iyi biliyor.Üç çocuk annesi o bir kadın.
Çoğumuzun yaşamaya korktuğumuz şeyleri o yaşıyor ve çoğumuzun yaşamaktan zevk aldığı şeyleri tadamıyor.Biliyor ki Allah (c.c.) herzaman onu görüyor ve ona sabır veriyor.
Şimdi aklından sadece çocuklarına aynı şeyleri yaşatmamak,onları korumak,kollamak geçiyor.Hiçbirşey olan hayatta herşeyi olan çocuklarını seviyor.O bir kadın,o bir anne,o güç,o insan aramızda yaşıyor.
Ben derim ki şükredelim halimize ne gelirse Allahtan.Kader şerbeti sunuldu her kula altın bardaktan.Sıkıldıysan sende yaşamaktan,ağlamaktan,korkmaktan.Bir parça ders alıver bu yaşanmış hayattan.

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 233
favori
like
share