Jinekomasti ameliyatı
Jinekomasti erkek göğüsünde normalden fazla büyümeye denmektedir. Meme dokusundaki büyüme ender olarak puberte öncesinde olmakla bereber en sik puberte sonrasi olusmaktadir. Meme büyümesiyle basvuran hastalarda muayene ve gerek duyulursa ultrasonik inceleme uygulanir.Jinekomastinin nedenleri farklidir.Hormon dengesizlikleri en sik karsilasilan sebeptir. Alinan hormon ilaçlari, endokrin kökenli tümörler, testis gelisim bozukluklari karsilasilan diger jinekomasti nedenleridir.

Jinekomasti (erkekde meme büyümesi); erkekde meme dokusunda kadın tipinde büyüme oluşmasıdır. Bazı ilaçların etkisiyle ya da hormonal dengesizlik sonucu ortaya çıkabilir. En sık olarak yapısal ve genetik nedenlerle yani altta yatan bir patoloji olmadan ortaya çıkar. Jinekomasti, hormonal değişikliklere bağlı olarak, en sık ergenlik döneminde veya daha büyük erkeklerde görülmektedir. Erkek çocukların %90’ ında bu durum kendiliğinden bir yıl içinde geçer. Ancak erişkin erkeklerde, meme kanseri olasılığı unutulmamalıdır. Ayrıca, jinekomastiye yol açan diğer durumların da bu hastalarda incelenmesi gerekir. Ameliyat öncesinde kitlenin ultrason ile incelenmesinde yarar vardır. Böylece kitlenin sadece yağ dokusundan oluşup oluşmadığı ortaya konabilir.

Üç ana tipi vardır: glandüler, mikst tip, lipomatöz.

Glandüler tipte büyümeyi gerçek meme dokusu sağlarken, lipomatöz tipte ise yağ dokusu artışı oluşturmaktadır. Mikst (karışık) durumda ise hem bir meme dokusu artışı vardır, hemde yağ dokusunda artış bulunmaktadır.


Puberte sirasinda erkek çocuklarda % 60-70 meme bezi büyümesi olusur ama bu çok dikkat çekecek boyutlarda degildir. 6 ile 18 ay içerisinde kaybolarak meme normal büyüklügüne döner. Eriskin erkeklerin % 40?inda jinekomasti degisiklikleri mevcuttur, bu büyüme tek veya iki tarafli olabilir.

Cerrahi tedavi yöntemi olarak liposuction ve meme bezinin çikarilma teknikleri en uygun tekniklerdir. Bu tedavi yöntemleri memenin muayene bulgularina göre degisir.

Meme dokusunda fazla miktarda yag dokusu mevcut hastalarda liposuction yöntemi ile iyi neticeler alinir. Yag dokusu fazlaligi ile birlikte meme bezi fazlaligi olan hastalarda ise liposuction la birlikte meme dokusunun çikarilmasi gerekir. Eger yag ve meme dokusu fazlaliginin yaninda deri fazlaligi da mevcutsa yag ve meme dokusunun çikarilmasi yanin da deride birlikte çikarilir. Ameliyat sonrasi 3 hafta bandajlama uygulanir ve hasta aylik kontrole çagrilir.
nedenleri

Erkek meme dokusunun aşırı büyümesi olarak tanımlanan jinekomasti; bir çok nedene bağlı olabilmektedir. Fizyopatolojik olarak kanda östrojen artışı veya östrojen benzeri yapıların artışı suçlu bulunmaktadır. Ancak jinekomastinin oluşum nedeni sıklıkla idiopatiktir, yani herhangi bir sebebi olamayan jinekomastidir.

- Testesteron azlığı ile seyreden rahatsızlıklar; Klinefelter's Sendromu, testislerin alınması
- Östrojen artışı ile seyreden rahatsızlıklar; testis tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri
- Şişmanlık
- Böbrek yetmezliği ve siroz
- Hemodiyaliz
- Hipertroidi; tirotoksikozda serumda yüksek östradiol düzeyiyle iliskili jinekomasti olabilir
- Hipotroidi
- Karaciğer tümörleri
- Hermefroditizm
- Uzun süreli ilaç kullanımları (alkol, amfetamin, simetidin, trisiklik antidepresanlar, mariahuana, vücut geliştirmede

kullanılan anabolik steroidler, vs)
- Testise travma ve radyasyon testiküler hipofonksiyona neden olabilir.
- Erişkin kabakulak enfeksiyonu testiküler atrofi, hipogonadizm ve jinekomastiye yol açabilir.
- Leptomonas enfeksiyonu doğrudan jinekomasti yapabilir.
- Spinal kord zedelenmesi testiküler disfonksiyona ve %10 olguda jinekomastiye neden olabilir.
- Kötü diyet sonrasında görülebilir. Bazen çok zayıf kisilerde normal kiloya dönme sırasında da jinekomasti olabilir.
- Akciğer kanserlerinde tümörün beta hCG üretimine bağlı jinekomasti olabilir.
- HIV enfeksiyonunda geçici jinekomasti olduğu bildirilmektedir.
- Nadiren primer olarak androjenlerin östrojene dönüsümüyle olusan jinekomasti vardır 10 vakadan az bildirilmistir), ancak

bu dönüsümün natürü bilinmemektedir.
- Alkolik erkeklerde %20 jinekomasti olabilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1819
favori
like
share