Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Halil İbrahim Bekler, ayak şişmesinin çeşitli nedenleri olduğunu belirterek ayakta sorun çıkması halinde hekime başvurulması gerektiğini söyledi.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesinde görevli Doç. Dr. Halil İbrahim Bekler yanlış ayakkabı seçimi nedeniyle oluşan kemik bozukluklarının bazı rahatsızlıklar doğurabileceğini belirtti. Doç. Dr. Bekler, "Ayakta bir sorun ortaya çıkarsa hekime başvurulmalıdır. Çünkü sorun ufakken kolay tedavi edilebilir, ihmal edilirse ayaktaki minik bir problem de diğer sistemleri bozabilir" şeklinde konuştu. Ayak şişmesinin bir çok nedeni olduğunu belirten Bekler, böbrek ve kalp rahatsızlığı, damar hastalıkları ve yorgunluk gibi durumların ayak şişmesinde etkili olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hail İbrahim Bekler, bu nedenlerin yanı sıra yanlış ayakkabı seçiminin de ayak şişmesinde önemli rol oynadığınının altını çizdi. Ayak sağlığı için küçük yaşlardan itibaren ayakkabı seçimine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Bekler, "En büyük hatalardan biri ayak parmaklarını sıkan ayakkabılar seçmektir. O yüzden ayakkabı alırken parmakların gevşek olmasına, rahat olmasına dikkat etmek gerekir. Aksi halde ayakta hem şekil bozukluklarına, hem eklem ve kiriş bozukluklarına neden olur. Bu nedenle ayakkabı seçimi son derece önemlidir" diye konuştu.

Tedavi sürecinde ilk olarak doğru tanının önemini vurguluyan Doç. Dr. Bekler, "Kemik eklem rahatsızlığını, kiriş iltihabımı, bir böbrek hastalığımı onu tespit etmek gerekir. Ayakta sorun çıktığı zaman konusunda uzman hekime başvurulmadır. Tanı konulduktan sonra sorunun çözümüne göre bir tedavi planı çıkarılır, hastanın yaşam şeklini değiştirmesi gerekir. Koşu şeklinde, ritminde koştuğu yer ya da ayakbasında bir sorun varsa bunlar incelenir" diyerek tedavi süreceni anlattı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 378
favori
like
share