Yılmaz Büyükerşen Zamanı Durduran Saat - Cemalettin N. Taşçı - Yılmaz Büyükerşen Zamanı Durduran Saat Kitap Özet

Kitap Özet

"Siyah Kuğu adlı kitabında N. N. Taleb, Poincaré fotoğrafının altına, 'Nasıl yaptılarsa, bu tür düşünürlerin imalatını durdurdular' diye yazmıştı, hayıflandığı apaçık belli olacak şekilde. Türkiye'de benzer bir resimaltını, belki ufak bir rötuşla, hak eden nadir insanlardan biri herhalde Yılmaz Büyükerşen'dir.
Nasıl yaptılarsa, Türkiye'de Büyükerşen türünden eylem adamlarının imalatını durdurdular.

Bu kitap, küçücük bir bozkır şehrinde, şehrin ölçüleriyle orantısız hayaller biriktirerek büyüyen, sonra da o devasa hayalleri birer birer hayata geçiren yılmaz bir adamın, kendi ağzından hikayesidir. Bu hikayeyi okurken, imalatı çoktan durdurulmuş insanlardan birinin nasıl büyüdüğüne adım adım tanıklık edeceksiniz. Bozkırın ortasında önce imrenilecek bir üniversitenin, dev bir açıköğretim sisteminin yaratılmasına, Türkiye'de 'yapılamaz' denilen işlere soyunma maceralarına, sonra da imrenilen bir şehrin inşasını sağlayan hayal gücüne, kararlılığa, gözü karalığa şahit olmakla kalmayacak, aynı zamanda yakın tarihin pek bilinmeyen birçok olayını da öğreneceksiniz."

Kitap KapakYılmaz Büyükerşen Zamanı Durduran Saat
Cemalettin N. Taşçı
Doğan Kitapçılık
Baskı Tarihi: Temmuz 2009
ISBN: 9786051112459
Sayfa: 512

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 676
favori
like
share
sevil1903 Tarih: 16.04.2010 09:28

Prof. Yılmaz Büyükerşen’in kitabının tanıtıldığı toplantıya Sema Işıl Doğan ve Arzuhan Doğan Yalçındağ da katıldı.


Büyükerşen’in eşi Seyhan Büyükerşen, kızı Burcu Tuna, damadı Yavuz Tuna ve torunu Yağmur’un (3) da hazır bulunduğu tanıtıma, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın eşi Sema Işıl Doğan, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da katıldı.

Büyükerşen nehir söyleşiyi gerçekleştiren Doğan Kitap editörlerinden Cemalletin Taşçı’yla geçirdikleri zamanı şu sözlerle aktardı: “Benim gibi zaman fukarası olan biri için ‘nehir söyleşi’ diye bir sistem icat etmişler. Bir çeşit röportaj gibi. Sanki uzun bir nehirde teknedeyiz, gidiyoruz, sen de anlatıyorsun. Bu söyleşiler sırasında kendimi Nil Nehri’nde geziye çıkmış gibi hissettim. Hakkımda yüzlerce soru hazırlayan editörüm sordu, ben de filmi geri sarıp, o günleri yeniden yaşayarak anlattım.”
sevil1903 Tarih: 08.07.2009 19:23
Bu Yaptıklarına Karşın Hala Karalanmaya Çalışan Bir Adam...
Eskişehiri Avrupa Kenti Yapan Ve Türkiye Şartlarından Tam 20 Yıl İleri Taşıyan Adam...

Hemen Gidip Alıcam Bu Kitaptan...