Havaların ısınmasıyla beslenme alışkanlıkları da değişmeli. Memorial Hastanesi Beslenme Uzmanı Seçil Kenar yazın nasıl beslenilmesi gerektiğini anlattı.

* Yazın ideal beslenme programı nasıl olmalıdır?
Özellikle yaz aylarında meyvesebze çeşidindeki artışlardan yararlanmak gerekir. Başta kanser, kalp hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları gibi birçok hastalığın önlenmesinde, kan şekerinin düzenlenmesinde, kabızlık gibi hastalıkların engellenmesinde meyve ve sebzeler büyük rol oynamaktadır. Ayrıca yine bu aylarda antioksidanlardan zengin meyve ve sebzelerin tüketilmesine de özen gösterilmelidir. Yeşil biber, maydanoz, çilek, erik gibi meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunan C vitamini de antioksidandır. Yumurta, süt ve türevleri, havuç, kayısı gibi besinlerde bulunun A vitamini ve tahin, kuru baklagiller, fındık, badem gibi yağlı tohumlarda bol miktarda bulunan E vitamini antioksidandır.

* Yazın ne kadar sıvı almalıyız?
Yaz aylarında sıcaklığın artması ile birlikte vücuttan ter ile öncelikle sıvı, potasyum ve sodyum gibi birçok mineral kaybedilir. Yazın, sıcakların da etkisiyle vücutta fazla su kaybı meydana gelmesi sonucunda bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri baş gösterebilir. Özellikle yaz aylarında terleme ile artan sıvı kaybını karşılamak amacıyla günde 2.5-3 litre su içilmelidir.

* Spor yapanların yazın daha fazla su içmesi gerekir değil mi?
Egzersize başlamadan 15 dakika önce 1-1.5 bardak, egzersiz sırasında ise 10-15 dakikada bir yarım bardak su içilmesini tavsiye ediyoruz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 493
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 25.12.2005 23:51
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM :cubuk:
masarac Tarih: 25.12.2005 12:41
Paylaştıkların çok güzel.Ellerine sağlık kardeş
By_UGURCAN Tarih: 13.06.2005 18:33
paylasım için sagolasın ellerine saglık
tarkın Tarih: 13.06.2005 12:59
paylaşımın için sağol dostum
hmask Tarih: 13.06.2005 11:21
bilgi için teşekkürler.