güneş kremleri

Güneş kremini ovalayarak sürmeyin

Uzmanlar güneş kremini ovalayarak sürmenin faydadan çok zarar getirdiğini belirterek güneş kreminin vücuda yedirilmeden sürülmesinin daha çok fayda sağladığını ifade ediyor.

İngiltere merkezli The Restoration of Appearance and Function Trust adlı derneğin yaptırdığı bir araştırmanın sonucu göre güneş kremini ovalayarak vücuda sürmek kremin deriyi güneşin zararlı etkilerinden korumasını ciddi derecede azaltıyor. Araştırma sonucuna göre kansere yol açan güneş ışınları ve bu ışınlara maruz bırakılan dokular incelendiğinde güneş kremini ovalayarak sürmenin yarardan çok zarar getirdiği belirlendi. Uzmanlara göre bir çok kişinin daha hoş görünmesi nedeniyle güneş kremini vücuda yedirmeyi tercih ettiğini belirterek ancak bu şekilde sürülmenin kremin koruma özelliğini en aza indirdiği ve derinin güneşin zararlı ışınlarıyla direk temas ettiğini ifade ediyor. Araştırmada güneş kreminin vücuda yedirilerek sürülmesi halinde kremin vücuttaki kırışıklıklar ya da ter bezlerinde biriktiği ve koruma özelliğinin sıfıra düştüğü belirlenirken vücudunun yanmadığını gören insanların güneş altında daha fazla zaman geçirdiği ve bunun da cilt kanseri gibi hastalıklara neden olduğu ifade edildi.

DİREK GÜNEŞ IŞINLARINDAN UZAK DURUN

Uzmanlar güneş kreminin direkt sürülerek deri üzerinde kalmasının koruma etkisini maksimum hale getirdiğini ifade ederken kremin doğru sürülmesi halinde bile güneşin dik açıyla dünyaya geldiği 11.00 ile 15.00 saatleri arasında güneşe maruz kalınmasının tehlikeli olduğu uyarısında bulunuyor. Bu saatlerde güneş kremi sürülse bile derinin güneşin zararlı ışınlarından fazlasıyla etkilendiğini dile getiren uzmanlar bu saatler arasında güneşe çıkanların cilt kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğunu dile getirdi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1370
favori
like
share
yusufadana Tarih: 09.07.2009 13:07
Bilgi İçin Tesekkürler