Kibir - Gurur - Onur


Beynin değişkendir, yüreğin katıdır, ufkun kapalı, sadece sen kendini beğenirsin.
Her şey küçüktür. Bir büyük olan sensin, yıkarsın, yakarsın, sen canada kıyarsın.
Ah kibir ah. Bir defa olsun gözlerin ayaklarının altındaki karıncayı görmez. O gözler ki hep uçan kartallara doğru bakış atmıştır. Haksızda olsan hep haklı olan sensin, ezende olsan fark etmez senin için değimli?
Ah gurur ah, yeşeren bir bahçedir, cennetin gülüstandır, şehitlerin göz bebeğidir. Diktir yüreği ama utancından başını kaldırmaz, kaldırmaz ki aman kimseyi üzmeyeyim diye.
Ne güzeldir onurlu olmak, çalmaz çırpmaz aç kalır el açmaz, vatan uğruna ölür toprağı teslim etmez, yaşamaksa önemli olan onurlu ölmektir.
Sevgili dostlar kendimce tanımlama yaptım kibir ve gurur şeytana ait olan eylemlerdir, onursa melek olmanın kendisidir.
Eğer kibir içimizi karartmışsa gurur bizi yanlışlarla baş başa bırakıyorsa onur bizim aydınlığa ve doğrulara doğru giden yolumuzdur. İnsan için kibirli olmak , kendisini aşırı derecede beğenmek, ben asla yok olmam, yıkılmam demek, nemrutun ve firavunun akıbetlerine doğru yüzmektir. Bir sivrisineği küçümsemek ona karşı kibirli olmak ,sivrisineğin burnumuzdan beynimize gelerek bizi yok etmesine olanak verebilir. Bence kibirli olmak insana değil şeytana mahsustur.
Gurur biraz daha incedir. kibire göre biraz daha imanlıdır. Ama aşırı gurur insanı kibrin kucağına atar.
Ezilmemek ve yok edilmemek uğruna biraz gurur insanı yaşatır. Ama ezmek ve yok etmek için oluşan gurur insanı merhametten yoksun bırakır. onur ise en güzelidir. Onur başkadır. onur aştır, onur ekmektir, onur namustur, onur varolmanın kendisidir. Asla kibir ve gurur, onur ile aynı değildir. Onurlu olmaktan amaç daima haklı olanın sen olmasıdır. Onurda mücadele vardır. Savaşmak vardır. Burdaki savaşmak haklarını aramak anlamındadır. Kendisine yapılanları asla hazmetmemektir. Onurlu insan için davası kendisini ölüme götürür ama o davasından vazgeçmez.

Dünyayı savaşlara sürükleyen önemli nedenlerden iki tanesi kibir ve gururdur. İnsanların dünyada insanca yaşamalarını sağlayan neden ise onurdur. Onurlu duygular dileğimle.


Alıntı

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 501
favori
like
share