Yüzünüze yakışan gözlükleri bulmak oldukça zor ve zahmetli bir iştir.Yüzlerce şekil ve renk arasından kendinize yakışan güneş gözlüğü modelini hiçbir zaman kolay değil
Gözlük seçerken dikkat edilecek pek çok nokta var.Yüz şekliniz, ten renginiz, saç renginiz, hatta burun yapınız bile önemlidir. Ama en önemli unsur yüz şeklinizdir. En büyük kolaylık ayna karşısına geçip yüz şeklinizi tanımlamanızdır. Aşağıdaki şekillerden birini yüz şekliniz olarak tanımladıktan sonra işiniz yarı yarıya kolaylaşır.

Oval yüzler
Uygun gözlük şekli: Bu konuda en şanslı kişilerdir. Oval yüz orantılı olduğu için her tip gözlük yakışır. Yuvarlak, kare, dikdörtgen, kedigözü, vb.
Yuvarlak yüzler
Uygun gözlük şekli: Çerçevenin yüzü uzun gösterecek şekilde olması gerekir. Aşağı doğru uzayan çerçeveler veya dikdörtgen çerçeveler ve kare çerçeveler yuvarlak yüze çok yakışır.
Kare yüzler
Uygun gözlük şekli: Çene yapısı ve yanaklar geniş olduğundan yüzü biraz daha yumuşak gösteren oval, yuvarlak veya kedigözü çerçeveler isabetli olacaktır.
Dikdörtgen yüzler
Uygun gözlük şekli: Dikdörtgen yüzler genelde daha uzun görünürler. Bu durumdaysa yüzü geniş veya kısa gösterecek yuvarlak veya kare çerçeveler uygundur.
Diğer önemli nokta olan burun şekliniz. Burun şekliniz doğru çerçeveyi seçerken oldukça önemlidir.
Geniş burun: Örneğin Rihanna gibi geniş burnunuz varsa, burnunuzu küçük gösteren ve son yılların modası olan büyük çerçeveli güneş gözlükleri bu durumda imdadınıza yetişir.
Uzun burun: Uzun burnunuz varsa, dikkati şakaklara çekmek için yanlara doğru yüksek çerçeveler sizin için çok daha uygun. Gözlüğün köprü kısmı da düşük olmalı veya iki hatlı olmalıdır.
Ufak burun: Küçük burunlulara, yüksek köprülü ve açık renk gözlükler burnunuzu uzun gösterecektir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3924
favori
like
share
CiCeGiM Tarih: 09.07.2009 13:53
benim kafa nasil ki onuda bilmiyorum:72:

ama büyüK gözlûkler yaki$miyor bu kesin