Çıngıraklı Yılan - Yılan Irkları - Yılanlar HakkındaÇıngıraklıyılangiller ailesinden, kuyruklarıyla özel bir ses çıkaran zehirli yılanlara verilen genel ad.

Zehir salgılayan dişlerini hareket ettirebilen, dünyanın çeşitli yerlerinde rastlanmakla birlikte özellikle Amerika kıtasında yaşayan çıngıraklıyılanlar, kafalarında göz ile burun deliği arasında yeralan ısıya duyarlı çukur organ aracılığıyla avlarının yerini saptayabilmeleriyle öbür yılanlardan ayrılırlar; başlıca özellikleri, kuyruklarının ucunun birbirine geçen kemiksi parçalardan oluşması ve hızla titrediğinde, çıngırağa benzer bir ses çıkarmasıdır.

Her deri değiştirmede yeni bölümler eklenen "çıngırak", dış etkilerle zedelenmedikçe, çıngıraklıyılan ne kadar yaşlanırsa o kadar uzun olur. İşlevi çıngıraklıyılanın varlığını öbür hayvanlara bildirmek ve yanlışlıkla üstüne basılmasını engellemektir. Yılanlar sağır olduklarından, çıngırağın kendi aralarında iletişim kurmakta bir işlevi bulunmadığı sanılmaktadır. Uzunlarıkları 2,4 m'yi bulabilen büyük çıngıraklıyılanlar, küçük memelileri yer, daha küçük çıngıraklıyılanlar kertenkeleyle beslenir, bütün çıngıraklıyılan türleri yavrularını doğururlar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 850
favori
like
share
sahin2 Tarih: 13.07.2009 20:37
paylaşım için saol çıngıraklı yılanlara ben pek sevmem